O tym, że psa należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie, wie każdy właściciel. Niestety, dalej nie wszyscy pamiętamy o szczepieniu przeciwko innym, równie groźnym chorobom.
Szczenię przybywa do naszego domu zwykle w wieku sześciu tygodni. Jeśli kupione zostało od dobrego hodowcy, to przypomni on nowym właścicielom o szczepieniach. Niestety, psa często dostajemy w niespodziewanym prezencie lub kupujemy z nieznanych rąk na targowisku, czy giełdzie. W takiej sytuacji zwykle nieznany jest wiek zwierzaka, ani jego pochodzenie. Nie ma również nikogo, kto poinstruowałby jak opiekować się maluchem.
Dlatego podstawową zasadą nabywcy psa powinno być to, by zaraz po kupnie skierował się ze szczenięciem do lecznicy weterynaryjnej. Tu lekarz obejrzy szczenię, określi wiek, stan utrzymania i odżywienia psa oraz zaleci szczepienia i odrobaczanie. Powinien też, poinstruować o karmieniu i wychowaniu malucha.
Kalendarz szczepień
Obecnie bardzo wiele firm oferuje szczepionki dla psów. Są nowoczesne i bezpieczne. Każda z firm proponuje własny program szczepień. Pomimo tego, że różnią się między sobą, przyjmuje się jako bezpieczny, taki oto kalendarz szczepień.
W szóstym tygodniu życia – pierwsza dawka szczepionki. W dziewiątym druga i trzecia w dwunastym tygodniu. Każda z nich powinna zawierać inaktywowane (niegroźne) szczepy wirusów wywołujących: parwowirozę, nosówkę, chorobę Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), kaszel kenelowy. Tak zaszczepione szczenię jest zabezpieczone przed tymi właśnie chorobami przez najbliższy rok. Po upływie tego czasu, należy szczepienie powtórzyć, tym razem już jednokrotnie. Następne szczepienia wykonywali będziemy co dwa- trzy lata
Osobną sprawą jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Psa szczepimy co roku, po raz pierwszy po zakończeniu wyżej wymienionego kalendarza szczepień, lub do końca 16 tygodnia życia.
Drogo, ale warto
Całkowity koszt szczepień w pierwszych dwunastu tygodniach, to około 190 złotych, ale warto to zrobić, bo nie zaszczepiony pies ma bardzo małe szanse na przeżycie. Często w lecznicach weterynaryjnych słychać głosy, że bezdomne psy nie są szczepione, a żyją i mają się dobrze. Nie jest to niestety zbyt trafne spostrzeżenie. Wystarczy uświadomić sobie, że bezdomna suka rodzić może dwa razy do roku, za każdym razem po 6–8 szczeniąt. Gdyby przeżyć miały wszystkie szczenięta, to po ulicach wędrowałyby setki zwierząt, tymczasem widać pojedyncze kundelki, bo średnio jeden pies z takiego miotu ma szansę dożyć roku. Dzieje się tak głównie z powodu chorób, przeciw którym, nie został zaszczepiony. Pamiętajmy więc: po pierwsze zaszczepić.