Gmina Wieliszew rozpoczyna drugą edycję projektu Wieliszewska Akademia Przyszłości, mającą na celu aktywizację zawodową bezrobotnych mieszkańców powiatu legionowskiego i nowodworskiego. Program dofinansowywany jest w kwocie 1.013.630, 80 zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach projektu „Wieliszewska Akademia Przyszłości 2” Gmina zorganizuje cykl bezpłatnych szkoleń, kursów i staży zawodowych dla osób bezrobotnych. W tej edycji, tak jak i w poprzedniej, będzie można nauczyć się zawodu przedstawiciela handlowego z możliwością uzyskania prawa jazdy kategorii B, skorzystać z kursów dla kierowców wózków widłowych i na prawo jazdy kategorii C.
Ponadto część uczestników projektu WAP2 otrzyma szansę odbycia rocznego, płatnego stażu zawodowego w Urzędzie Gminy Wieliszew oraz jednostkach podległych. Program przewiduje dodatkowo wsparcie w postaci udziału w warsztatach rozwijających kompetencje ogólne, podczas których można poznać między innymi metody aktywnego poszukiwania pracy i radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o stypendia i zwrot kosztów dojazdu. Gmina Wieliszew, jako realizator projektu zapewni również wyżywienie podczas zajęć i wszelkie materiały szkoleniowe. Po zakończeniu projektu każdy otrzyma odpowiednie zaświadczenia i certyfikaty, potwierdzające zdobyte umiejętności.
– Mam nadzieję, że dzięki naszemu wsparciu ludzie bezrobotni głównie z terenu naszej gminy, ale też z całego powiatu legionowskiego i nowodworskiego, będą mieli większą pewność siebie na rynku pracy. Niezwykle ważne jest, że osoby biorące udział w projekcie nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, ale też rozwijają samoświadomość, otwierają się na nowe doświadczenia. Dużą rolę ogrywa fakt, że uczestnicy spotykają się w grupie o podobnych problemach. Wymieniają swoje doświadczenia, wspierają się i motywują nawzajem. Udział w projekcie ma znaczenie nie tylko na gruncie zawodowym, ale także społecznym. – mówi sekretarz Gminy Wieliszew Anna Choma.
Liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona i do „Wieliszewskiej Akademii Przyszłości 2” zakwalifikuje się 150 osób, z czego 70 kobiet i 80 mężczyzn. Priorytetowo będą traktowane osoby, które ukończyły 45. rok życia, są niepełnosprawne lub utraciły pracę z przyczyn od siebie niezależnych. Pierwszeństwo będą mieli także kandydaci z gmin wiejskich i miast poniżej 25 tys. mieszkańców.
Wieliszewska Akademia Przyszłości startuje już po raz drugi. Pierwsza edycja projektu dobiegła właśnie końca. Z bezpłatnych szkoleń i kursów skorzystały 184 osoby, spośród których 26 osób znalazło pracę, a 14 zakwalifikowało się na płatne staże w Urzędzie Gminy i jednostkach organizacyjnych.
Wszyscy zainteresowani udziałem w nowej edycji programu mogą zgłaszać się osobiście w Biurze Projektu Wieliszewskiej Akademii Przyszłości 2 przy ul. Modlińskiej 1 w Wieliszewie (pokój nr 10), telefonicznie pod numerem (22) 782-19-10, lub drogą elektroniczną, wysyłając zgłoszenie na adres: wap@wieliszew.pl .
AS