Możemy się pochwalić coraz lepszym Programem zapobiegania bezdomności zwierząt w Legionowie. Na Mazowszu w 2011 roku na 314 gmin tylko 14 miało taki program i Legionowo było w tej czternastce. To sukces. Nasz Program zapobiegania bezdomności zwierząt w mieście realizowany jest już siódmy rok, stale jest udoskonalany i naprawdę widać jego efekty. Zaprocentowało to, gdy weszła w życie (1.01.2012) nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt, która zdecydowaną większość gmin w Polsce postawiła w trudnej sytuacji. Nas nowelizacja Ustawy w ogóle nie zaskoczyła, do miejskiego Programu wprowadziliśmy tylko kosmetyczne poprawki.
Trzeba przyznać, że akcja dała takie rezultaty dzięki życzliwości władz miasta otwartych na racjonalne rozwiązania problemu bezdomności zwierząt oraz działalności grupy wolontariuszy. To właśnie wolontariusze na co dzień dokarmiają wolno żyjące koty, wyłapują je do sterylizacji, dbają po zabiegu i ,co najważniejsze, szukają dla nich dobrych domów. Dwa razy w roku wolontariusze (zgłoszeni w Urzędzie Miasta) zaopatrywani są w karmę dla bezdomnych kotów – takie rozwiązanie odciąża finansowo osoby, które często za własne pieniądze dokarmiają stadka kotów.
Bycie wolontariuszem nie jest zadaniem łatwym. Większość z nich to osoby pracujące, mające własne rodziny, a dodatkowo, będąc ludźmi wrażliwymi na cierpienie potrzebujących pomocy czworonogów, w swoim wolnym czasie dbające o wolno żyjące koty. Często jest to działalność niewdzięczna, gdyż zdarza się, że spotykają się oni z nieprzychylnymi (najdelikatniej mówiąc) reakcjami mieszkańców legionowskich osiedli. Mimo to nie rezygnują i jak mogą opiekują się wolno żyjącymi kotami. Na szczęście coraz bardziej wzrasta poziom świadomości legionowian, którzy przychylniej patrzą na pomoc bezdomnym zwierzętom, chętniej udzielają się podczas akcji sterylizacji bezdomnych psów i kotów. Coraz więcej osób rozumie, że dzięki działalności wolontariuszy zmniejsza się liczba kotów na naszych osiedlach, a wiele z tych, które nie mogły pójść do adopcji, żyje na „swoim” terenie, ale jest wysterylizowana i nie rozmnaża się.
Wszystkich, którzy chcą pomóc (naprawdę nie jest to syzyfowa praca) , zachęcam, by włączyli się do realizacji miejskiego programu. Potrzebni są wolontariusze – miłośnicy zwierząt, którzy podejmą się dostarczenia bezdomnego kota lub psa na zabieg sterylizacji (wystarczy zgłosić się do Wydziału Komunalnego w Urzędzie Miasta po skierowanie na zabieg ) i zaopiekują się nim na czas rekonwalescencji (zabieg i ewentualne leki potrzebne do całkowitego wyzdrowienia zwierzęcia opłaca Urząd Miasta). Zdrowe koty, jeśli w czasie rekonwalescencji nie znajdzie się dla nich dom, zostaną wypuszczone na wolność w miejscu wyłapania. Bezdomny pies może być poddany sterylizacji pod warunkiem, że po zabiegu zostanie adoptowany. Każda pomoc, nawet w sterylizacji jednego zwierzęcia, jest cenna.
Każdy, kto chce włączyć się do akcji i przyczynić się do poprawy sytuacji bezdomnych stworzeń na swoim osiedlu, jest mile widziany. Reagujmy na wszelkie przejawy znęcania się nad zwierzętami, na niekontrolowane rozmnażanie się bezdomnych zwierzaków.
Wszystkich chętnych zapraszam do działania.
Informacje- tel. 509 469 222