Willa przy ul. Mickiewicza 23 stanowi jeden najciekawszych przykładów architektury w stylu dworkowym w Legionowie. Od 2001 r. mieści się w niej placówka muzealna. Przedwojenni właściciele parceli zamówili projekt budynku w stylu dworkowym, który był odpowiedzią na poszukiwania stylu narodowego w architekturze.
Na fali dumy z odzyskania niepodległości architekci lat 20. z chęcią podkreślali cechy polskie. Wzorce czerpali z renesansu oraz architektury dworu szlacheckiego. Przy Mickiewicza powstała więc reprezentacyjna willa, łącząca oba te style. Uwagę do dziś zwracają kolumnowy ganek wejściowy, łamany dach polski i narożne boniowanie. Około 1931 r. w budynku umieszczono siedzibę Urzędu Gminy Legionowo.
Jej pierwszym wójtem był Drahim, a po jego odwołaniu wójtem wybrano Stanisława Szelowskiego. Z czasem do drewniaka obok Urzędu Gminy przeniesiono także posterunek Policji Państwowej. W latach 30. jego komendantem był przodownik Teodor Domaradzki. W 1938 r. Urząd Gminy przeniesiono do nowszej i obszerniejszej kamienicy wybudowanej u zbiegu ulic Batorego i Kazimierza Wielkiego. Tuż przed wybuchem II wojny w willi przy ul. Mickiewicza dr Tadeusz Frydrychowicz utworzył niewielki szpital gminny. Odegrał on istotną rolę zarówno we wrześniu 1939 r. jak i w czasie wybuchu powstania warszawskiego w Legionowie w sierpniu 1944 r., kiedy opatrywano tu rannych żołnierzy.
Po II wojnie światowej w budynku utworzono Szpital Rejonowy. Przyjmowali tu znani lekarze m.in. dr Mikołaj Prawko i dr Zygmunt Pryszmont – od 2008 r. Honorowy Obywatel Miasta Legionowo. Przez kilkadziesiąt lat, aż do początku lat 90. funkcjonowała tu Izba Porodowa, w której przyszło na świat wielu mieszkańców naszego miasta.
Obecnie willa przy ul. Mickiewicza 23 jest siedzibą Muzeum Historycznego w Legionowie (przedtem od 2001 do 2006 r. jako Zbiory Historyczne Miasta Legionowo) oraz Towarzystwa Przyjaciół Legionowa. Spotyka się tu także kolegium redakcyjne „Rocznika Legionowskiego”. W 2001 r. willa została wpisana do rejestru zabytków. Gruntowny remont przeprowadzony w 2011 r. przywrócił jej dawny blask, a budowany obok pawilon wystawienniczy pozwoli na pełniejsze wyeksponowanie dziejów Legionowa. Od października 2012 r. w willi prezentowana jest stała wystawa muzealna pt. W krainie lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach.