Tegoroczne, czwarte już spotkanie sołtysów z powiatu legionowskiego zorganizowane przez Starostę Legionowskiego, odbyło się pod hasłem rozwoju terenów wiejskich dzięki środkom unijnym.
Praca sołtysa to ciężki kawałek chleba. To on dba o mieszkańców wsi i zabiega o to, aby wspólnie z nim działać na rzecz rozwoju swojej miejscowości. Niejednokrotnie służy swoją pomocą o każdej porze dnia i nocy i zna problemy swoich mieszkańców od podszewki. 5 października każdy sołtys z powiatu legionowskiego mógł dowiedzieć się, jak pozyskać fundusze unijne i skorzystać ze wszystkich możliwych środków, które pozwolą mu podnieść jakość życia w jego miejscowości. Szkolenie, podobnie jak i w ubiegłych latach, odbyło się w Zegrzu i zgromadziło kilkudziesięciu reprezentantów społeczności wiejskiej.
Swoją wiedzą o tym jakie działania dla mieszkańców wsi podejmowane są przez Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego podzielił się jego dyrektor, Radosław Rybicki. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Strzałkowski rozmawiał z zebranymi m.in. na temat obecnych i planowanych inwestycji na terenie powiatu.
Pojawił się też problem „janosikowego”, a sołtysi mogli się przekonać jak wiele jako region tracimy przez ten niesprawiedliwy system wyrównawczy i o tym jakie działania Starosta Legionowski podejmuje, żeby to zmienić. Daniel Złamal, przedstawiciel warszawskiego ZTM mówił o współpracy z lokalnymi samorządami w celu usprawnienia komunikacji ze stolicą. Reprezentanci naszych lokalnych spraw w parlamencie, tj. poseł na sejm Zenon Durka i senator Anna Aksamit, zachęcali do zgłaszania się do ich biur z wszelkimi uwagami i sugestiami. Kiedy przemawiał Edward Trojanowski, prezes Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Zegrzyński”, uczestnicy szkolenia szczególnie skupili swoją uwagę, bo o ile wcześniej mówiono o inwestycjach i projektach, to on poinformował zebranych o tym, ile pieniędzy można pozyskać ze środków LGR-u i w jaki sposób to zrobić.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że sołtysi są bezpośrednim łącznikiem między mieszkańcami a samorządami i z jednej strony sygnalizują potrzeby oraz problemy mieszkańców swojej wsi, a z drugiej przekazują im informacje zwrotne. Dzięki nim władze lokalne wiedzą, co dokładnie potrzebne jest ich mieszkańcom.