Warszawska spółka Bud-Invent wygrała przetarg ogłoszony przez miasto, i to właśnie ona będzie prowadziła nadzór inwestorski nad największą obecnie legionowską inwestycją, czyli budową Centrum Komunikacyjnego.
Nadzorem została objęta budowa budynku dworca, garażu wielopoziomowego, połączenia drogowego ul. Polnej z Piaskową, oraz rozbudowa istniejącego przejścia podziemnego. – Firma praktycznie od początku do końca tej inwestycji będzie się zajmować nadzorem inwestorskim. Oczywiście nie tylko w zakresie nadzoru nad samą budową, ale również nad wszystkimi aspektami związanymi z przygotowaniem przetargu związanego z wyborem wykonawcy, jak również z jej rozliczeniem – mówi Lucjan Chrzanowski, zastępca prezydenta Legionowa. Bud-Invent pracował już między innymi przy budowie stadionu Legii Warszawa, lotniska w Modlinie oraz renowacji Zamku Królewskiego w Warszawie. Pełnił też obowiązki inwestora zastępczego przy budowie legionowskiej Areny.
Firma jest więc sprawdzona. Ale ponieważ w dobie kryzysu nie można być pewnym żadnego przedsiębiorcy, miasto dodatkowo się zabezpieczyło. – Mamy umowę, wedle której kwota, na którą opiewa umowa, to cała kwotą, jaką możemy przekazać. W czasie trwania tej inwestycji nadzór inwestorski nie może więc zwiększać kosztów. Jeśli to zrobi, to sam będzie je musiał pokryć – mówi Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM w Legionowie. Pierwszym zadaniem firmy będzie nadzór nad przebiegiem procedury przetargowej, zmierzającej do wyłonienia wykonawcy Centrum Komunikacyjnego. Władze miasta mają nadzieję, że będzie on znany jeszcze w tym roku, bo przetarg jest już przygotowany. – Jednakże zgodnie z wytycznymi umowy, ten projekt musimy skierować do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i poddać go specyfikacji przetargowej i weryfikacji. Z chwilą, kiedy to nastąpi, automatycznie zostanie ogłoszony przetarg – dodaje prezydent Chrzanowski. Umowa pomiędzy miastem a firmą Bud-Invent obowiązuje do końca września 2014 roku. Wynagrodzenie nadzoru inwestorskiego to 542 tys. zł.
Najważniejszą częścią tej inwestycji jest budowa budynku dworca. Będzie to gmach trzypiętrowy. Na najniższej kondygnacji będą się znajdować kasy, poczekalnia oraz lokale usługowe. Dwa wyższe piętra mają być przeznaczone dla podróżnych. – Jednym z pomysłów jest umieszczenie tam mediateki, czyli stoisk z dostępem do internetu, książek oraz czasopism. Dzięki temu podróżny, który będzie jechał rano do Warszawy, będzie mógł sobie wypożyczyć książkę lub audiobook’a, posłuchać podczas podróży, a wracając do Legionowa, oddać ją – mówi Tamara Mytkowska.