W środę 7 listopada w jabłonowskim ośrodku kultury odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Gminy Jabłonna. Gościem spotkania była sędzia Anna Maria Wesołowska.

Anna Maria Wesołowska to sędzia z 30 – letnim stażem pracy w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi, a także znana z emitowanego przez TVN w latach 2006 – 2011 programu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. W toku swojej pracy obserwowała narastające zjawisko przestępczości wśród nieletnich oraz wzrost źródeł zagrożeń ich bezpieczeństwa. Postanowiła temu przeciwdziałać, stawiając na edukację prawną społeczeństwa. Stała się ambasadorem ogólnopolskiej kampanii społeczno – edukacyjnej „Bezpieczne dziecko dzięki edukacji prawnej”. Celem tej kampanii jest m.in. ochrona dzieci przed cyberprzemocą, stalkingiem i groomingiem, przed prostytucją i sponsoringiem, przed wczesną inicjacją seksualną oraz przed używaniem substancji psychoaktywnych. Kampania kładzie duży nacisk na edukację prawną dzieci i młodzieży, uczenie ich odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz uświadamianie konsekwencji nieprzestrzegania norm prawnych.

 

W Jabłonnie sędzia Wesołowska spotkała się z członkami Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz z uczniami gminnego gimnazjum. Wygłosiła wykład „Profilaktyka     problemowych     zachowań     młodzieży     –     edukacja uświadamianie odpowiedzialności za podejmowane decyzje i ich konsekwencje”. Prelegentka poruszyła trzy rodzaje zagrożeń z jakimi mogą się spotkać dzieci i młodzież we współczesnym świecie: child grooming, wczesna inicjacja seksualna i cyberprzemoc. Grooming to tak zwane uwodzenie dzieci przez Internet i nawiązywanie z nim więzi emocjonalnej w celu późniejszego wykorzystania dziecka np. do dziecięcej pornografii. Nieświadome zagrożeń dzieci łatwo nawiązują przyjaźnie z internetowymi znajomymi, co może niestety mieć tragiczne skutki.  Sędzia Wesołowska poruszyła ponadto temat wczesnej inicjacji seksualnej i przestępstw popełnianych za pośrednictwem Internetu. Epatowanie seksualnością w mediach i traktowanie jej jako produktu, sprawia że młodzież traktuje sex jak zabawę nie związaną z uczuciami. Z kolei zbyt łatwy dostęp małoletnich do Internetu i publikowanie w nim prywatnych zdjęć oraz  informacji, powoduje że mają do nich dostęp osoby niepożądane, którym mogą one posłużyć do popełnienia przestępstwa.

Anna Maria Wesołowska na środowym spotkaniu opowiedziała również o swojej wieloletniej praktyce zawodowej i przytoczyła kilka przypadków popełnionych przez nieletnich przestępstw i wykroczeń z którymi miała do czynienia, i które drastycznie zmieniły życie ludzi. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że obecni na sali gimnazjaliści z uwagą słuchali tych historii i wyciągnęli z nich odpowiednie wnioski.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.