Nawet osoby słabo zorientowane w strukturze lokalnej oświaty wiedzą, że na terenie powiatu żadnej wyższej uczelni, póki co, nie ma. To prawda, ale… nie całkiem. Sytuacja uległa zmianie dzięki Uniwersytetowi Malucha, czyli działającemu od września Niepublicznemu Przedszkolu Integracyjnemu w Serocku. Placówce, jakiej w gminie dotąd brakowało.
O tym, że w serockim Integracyjnym Centrum Opieki Wychowania Terapii drzemie duży potencjał edukacyjny, wiadomo od dawna. Potencjał, nawiasem mówiąc, w dużej części wykorzystywany. Ponieważ jednak nowoczesna infrastruktura ośrodka i jego doświadczona kadra miała jeszcze rezerwy, pojawiła się myśl o ich wykorzystaniu.
– Pomysł na takie przedsięwzięcie dojrzewał w nas od dawna. To właściwie wspólna idea: nasza i gminy, bo jej – w sytuacji, gdy jedno przedszkole przestało już wystarczać – było na rękę, że my coś stworzymy, a my cieszyliśmy się z możliwości przygotowania niedrogiej oferty dla najmłodszych dzieci – mówi Ewa Majka-Janiak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Przedszkole, a właściwie punkt przedszkolny dla około 25 maluchów, rozpoczęło działalność we wrześniu. I to od razu z kopyta, gdyż w odróżnieniu od podmiotów raczkujących na polu dziecięcej edukacji, wiedza wychowawców z Uniwersytetu Malucha pozwoliła uniknąć organizacyjnych chorób wieku, nomen omen, dziecięcego. – Posiadamy wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, budynek z własną kuchnią, pedagogów, mamy do dyspozycji logopedę, zatrudnionego u nas psychologa. Ja specjalizuję się w sytuacjach trudnych prawnie, na przykład okołorozwodowych konfliktach rodziców, i mogę służyć tu pomocą. Warto wspomnieć o pracowni komputerowej, dużym terenie zielonym i dobrze wyposażonym placu zabaw. Ważne jest też sąsiedztwo zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy, pozwalające na integrację przedszkolaków i oswajanie ich z niepełnosprawnością. Nie jesteśmy „przechowalnią” dzieci, ale wychowujemy młodych ludzi, kształcąc w nich szacunek dla drugiego człowieka – dodaje szefowa lokalnego oddziału TPD.
„Indeksy” serockiego Uniwersytetu Malucha dostępne są dla dzieci w wieku już od 2,5 do 5 lat, również z niepełnosprawnością ruchową. Niezależnie od standardowej opieki, mogą one korzystać z zajęć umuzykalniających oraz gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, korygującej wady postawy. Oferta bez wad? W placówce przy ul. Wyzwolenia 31 zapewniają, że tak.