Na pierwszej w tym roku sesji rady miasta, radni przyjęli Miejski Program Promocji Zdrowia na 2013 rok. Tradycja prozdrowotnych działań realizowanych przez gminę Legionowo na rzecz jej mieszkańców, sięga 2004 roku.
– W 2013 roku na Miejski Program Promocji Zdrowia przeznaczymy 185 tysięcy złotych i będziemy kontynuowali te działania, które rozpoczęliśmy w latach poprzednich. Co roku z oferty miejskiego programu korzysta około trzech tysięcy mieszkańców Legionowa – mówi Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM w Legionowie. W tym roku ta liczba ma być podobna.Legionowianie spodziewający się dziecka znów będą mogli skorzystać z dofinansowania do zajęć w szkole rodzenia. Po raz kolejny w programie pojawia się też rehabilitacja niemowląt, czyli wczesna diagnostyka i ćwiczenia rehabilitacyjne tych zagrożonych niepełnosprawnością. Dla dzieci nieco starszych Urząd Miasta realizuje program „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Będzie to profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób u dzieci w wieku od dziewiątego miesiąca do szóstego roku życia oraz szczepienia przeciwko pneumokokom dla maluchów od dwóch do pięciu lat.
Dla dorosłych mieszkańców Legionowa przygotowano natomiast program profilaktyczny w zakresie wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Ratusz sfinansuje także zajęcia z orientacji w terenie skierowane do osób niedowidzących i niewidomych oraz program edukacyjno – integracyjny „Jak aktywnie żyć z cukrzycą?”. Jak zwykle sporo działań zawartych w Miejskim Programie Promocji Zdrowia jest podejmowanych z myślą o legionowskich seniorach. – Jest program skierowany, który ma na celu zwiększenie dostępności do specjalistów od chorób serca. Będziemy realizować konsultacje kardiologiczne, ale poprzedzone badaniami. Zanim więc pacjent dostanie się do kardiologa, to jeszcze ma szanse za darmo i bez kolejki wykonać określone badania, które ułatwią lekarzowi diagnozę – mówi Ewa Milska – Wieteska, naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych UM w Legionowie. Seniorzy ponownie też będą mieli możliwość darmowego szczepienia się przeciwko grypie. W Miejskim Programie Promocji Zdrowia uwzględniono także zajęcia z pierwszej pomocy oraz krzewienie idei krwiodawstwa.
Na działania prozdrowotne ratusz wyda w tym roku 185 tysięcy złotych i jest to o 25 tysięcy mniej niż rok wcześniej. – Ja, jako realizator tego zadania, wraz z całą załogą, czyli Wydziałem Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych dostaliśmy tyle środków finansowych ile dostaliśmy. A im mniej pieniędzy, tym wkładamy w to więcej serca, energii, inicjatywy i kreatywności, aby te zadania zafunkcjonowały. Korzysta z nich kilka tysięcy osób rocznie. Wszystkie e programy są ewaluowane i wiemy o tym, że są one niezwykle potrzebne – dodaje Ewa Milska – Wieteska.
Po przyjęciu programu przez radę, kolejnym krokiem będzie rozpisanie konkursów na wykonawców poszczególnych prozdrowotnych działań. Programy powinny ruszyć najpóźniej na przełomie lutego i marca. Informacji o nich należy szukać na stronie internetowej urzędu miasta w zakładce Zdrowie. Ulotki powinny się natomiast znaleźć w w ratuszu oraz we wszystkich legionowskich przychodniach.