Młodzieżowa Rada Miasta po pełnych pomysłów pierwszych ubiegłorocznych prezydencjach, można powiedzieć, spoczęła na laurach. Co prawda w czerwcu młodzi radni zorganizowali naprawdę ciekawą debatę na temat „Wolontariat i jego różne oblicza”, włączyli się w wybór wychowawcy roku, ale inne plany pozostały planami. W czerwcu rezygnację złożył koordynator MRM, który nie widział dalszej możliwości aktywizowania młodych podopiecznych. Co dalej z Młodzieżową Radą Miasta? To pytanie zadawaliśmy sobie my – radni Rady Miasta, która powołała do życia MRM.
I chyba działalność MRM umarłaby śmiercią naturalną przez zwyczajne niedziałanie, gdyby nie grupa uczniów, którzy nas zaskoczyli swą postawą. Zgłosiła się do mnie jedna z młodzieżowych radnych, Sylwia Podgórska, zapewniając, że uczniowie chcą działać nadal. Przemyśleli wszystko, dokonali rozliczeń „błędów i wypaczeń” i chcą spróbować jeszcze raz, pragną pokazać, że mogą aktywnie reprezentować środowiska legionowskich szkół. Stwierdzili, że Młodzieżowa Rada Miasta jest potrzebna, gdyż kształtuje postawy społecznikowskie, uczy aktywności, a o to coraz trudniej wśród młodych ludzi, którzy najchętniej swą aktywność ograniczają do buszowania w Internecie. Do jakich wniosków doszli działacze MRM? Przede wszystkim uznali, że należałoby ograniczyć liczbę radnych. W 34-osobowej Radzie tak naprawdę działa połowa jej członków.
Trzeba iść na jakość, a nie na ilość, więc warto dokładniej przyjrzeć się formie wyborów do MRM w legionowskich szkołach, by radnymi zostawali uczniowie, którzy rzeczywiście chcą aktywnie pracować. Młodzi radni uznali też, że trzeba realniej planować zadania, gdyż jeśli pomysłów jest zbyt dużo, nie da się ich wprowadzić w życie. Opowiedzieli się także za przydzielaniem zadań konkretnym grupom radnych, którzy odpowiadaliby za realizację poszczególnych przedsięwzięć. To powinno zdecydowanie wpłynąć na efektywność ich działań. Za największą bolączkę zarówno młodzieżowi radni, jak i radni Rady Miasta, uznali niezadawalającą komunikację pomiędzy MRM a szkołami. Jeśli radni MRM mają być autentycznymi reprezentantami środowiska uczniowskiego, ich działania powinny wynikać z oczekiwań tego środowiska. Z pewnością trzeba szukać sensownego rozwiązania tego problemu, gdyż towarzyszy on Młodzieżowej Radzie Miasta właściwie od początku jej istnienia. Bardzo może pomóc w tym sprzyjająca rozwojowi samorządności uczniów postawa dyrektorów szkół i opiekunów samorządów uczniowskich. Młodzi ludzie przekonywali do swoich racji, ciekawie prezentowali swoje pomysły na dalsze działanie, podejmowali dyskusję z radnymi Rady Miasta, którzy przychylnie odnieśli się do propozycji reaktywacji MRM.
Zgodnie z ustaleniami powołana została komisja ( zastępca prezydenta Piotr Zadrożny, radni: Małgorzata Luzak, Monika Jeziak, Andrzej Piętka oraz młodzieżowi radni: Maciej Szustecki i Marcin Szmit), która opracowała stosowne zmiany w statucie zatwierdzonym na listopadowej sesji Rady Miasta i przeprowadziła konkurs na koordynatora MRM. Nowym koordynatorem Młodzieżowej Rady Miasta został Marcin Pańczuk, nauczyciel przysposobienia obronnego w Liceum im. M. Konopnickiej. Pan Marcin ma dobry kontakt z młodzieżą i potrafi ją zachęcić do różnego rodzaju aktywności, trzy razy z rzędu uzyskał przyznawany przez uczniów tytuł nauczyciela roku w I LO.
– Jestem inicjatorem „Weekendowych spotkań z piłką”- zajęć prowadzonych na sali gimnastycznej i na boisku. To typowo sportowe zajęcia pozwalające młodzieży aktywnie spędzać czas. Prowadzę koło PCK, w ramach którego organizuję różnego rodzaju akcje o charakterze charytatywnym, takie jak „Wyprawka dla Żaka” czy też zakończona niedawno „Świąteczna zbiórka żywności”. Opiekuję się działającą przy liceum drużyną sanitarną, która często pomaga w obstawie medycznej imprez organizowanych na terenie miasta. Zorganizowałem i prowadzę kurs na kartę motorowerową dla gimnazjalistów – tak o swoich różnorodnych działaniach mówi nowy koordynator.
Na jego wniosek w styczniu 2013 w legionowskich szkołach zostały przeprowadzone wybory do MRM. W ich wyniku w skład Rady wejdą: Julia Ślaska (Gim. nr 5), Ewelina Parzuch (Gim. nr 3), Karol Lewiński (Gim. nr 6), Ania Koleszuk (Gim. nr 1), Michał Targosiński, Jan Korzeniowski i Łukasz Nowotka ( Zespół Szkół Salezjańskich), Adrianna Chojnacka, Joanna Kołodziej i Aleksandra Edelwein (Gim. nr 4), Radek Skowroński i Daria Szulim (Gim. nr 2), Magda Chylak i Weronika Pacek ( II LO), Maciek Szustecki, Sylwia Podgórska i Michalina Mitura (I LO). Pełnoprawnymi radnymi zostaną po ślubowaniu, które odbędzie się na pierwszym posiedzeniu młodzieżowej Rady Miasta. Wówczas też MRM ukonstytuuje się.
– Chcemy, by Młodzieżowa Rada Miasta w tym roku ruszyła pełną parą, zwłaszcza że zaczynamy dość późno. Mamy do zrealizowania kilka projektów cyklicznych, ale jako reprezentanci legionowskiej młodzieży chcemy wyjść jej naprzeciw i wspólnymi siłami stworzyć nowe projekty. Mam nadzieję, że kontakt młodzież – MRM będzie łatwiejszy i uda nam się zmienić to, na czym zależy naszym rówieśnikom. Jesteśmy tu dzięki nim i nie chcemy zawieść ich zaufania – twierdzi Maciej Szustecki, wybrany na drugą kadencję MRM.
Pozostaje tylko życzyć młodym radnym, by wytrwali w swych zamiarach i znaleźli siłę i energię na realizację swych planów. Trzymam kciuki…