To w jakim stopniu uczniowie kończący szkołę podstawową opanowali czytanie, pisanie, liczenie, rozumowanie oraz wykorzystanie wiedzy w praktyce – nauczyciele i rodzice, dowiedzą się po wynikach sprawdzianu szóstoklasistów. Tegoroczny odbył się w ostatni czwartek (4 kwietnia).
W Legionowie do sprawdzianu przystąpiło 496 szóstoklasistów, 4 zostało z niego zwolnionych, 1 się nie stawił. Uczniowie rozpoczęli rozwiązywanie testu punktualnie o godzinie dziewiątej. Podobno bez zbędnych emocji.– Jakoś nie podchodzę do tego poważnie. W ogóle się nie przygotowywałam, ale się nie stresuję. Mocno nas przygotowywano na lekcjach, więc myślę, że się nauczyłam. Ja się też nie uczyłam, ale chyba jestem przygotowana. Ja też, ale jakoś to będzie. Mamy nadzieję, że bardzo dobrze – mówiły tuż przed sprawdzianem uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie. Na teście pojawiły się zadania sprawdzające wiedzę humanistyczną i matematyczną z elementami historii i nauk przyrodniczych.
Nauczyciele przygotowujący swoich podopiecznych zadbali też o to, aby potrafili oni sobie skutecznie poradzić ze stresem jaki wiąże się z pierwszym poważnym egzaminem w życiu. – Dzieci rozwiązywały próbne testy, na zajęciach i godzinach wychowawczych uczyły się tego jak sobie radzić sobie ze stresem i emocjami, a również tego jak już na sprawdzianie planować pracę z testem – mówi Bogumiła Załęska – Waszkiewicz, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Legionowie. Bo na jego napisanie uczniowie mieli tylko 60 minut. – Dla mnie chyba trochę za mało czasu, ale wszystko skończyłam. Mam nadzieję, że dobrze mi poszło – mówi Ola z SP nr 1 w Legionowie. – Mi nie starczyło czasu na opowiadanie i napisałam go tylko połowę – dodaje jej koleżanka Natalia. Szóstoklasiści narzekali też na część matematyczną sprawdzianu. – Matematyka trochę mi źle poszła. Zadanie były dla mnie za trudne, a tak to wszytko dobrze wyszło – mówi Paulina z SP nr 1.
Ale nie ma co załamywać rąk, bowiem sprawdzian – mimo tego, że jego napisanie jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej – nie ma wpływu ani na ostateczną ocenę ucznia ani na przyjęcie do gimnazjum. – Jest to z pewnością jakiś test kontrolny dla samego ucznia. Może on sprawdzić, czy potrafi przekazać tę wiedzę, którą zdobył przez sześć lat nauki. Natomiast nie ma to wpływu na końcową ocenę, czy na ukończenie szkoły. – mówi Bogumiła Załęska – Waszkiewicz, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Legionowie. Na sprawdzianie maksymalnie można zdobyć 40 punktów. Jego wyniki będą znane w drugiej połowie czerwca.