Decyzja legionowskiego starosty o pozwoleniu na budowę w Jabłonnie obiektu biurowo – usługowo – handlowego została wydana z naruszeniem prawa – tak orzekł wojewoda mazowiecki w odpowiedzi na skargę wystosowaną przez Gminę Jabłonna. Główną przesłanką do unieważnienia pozwolenia na budowę był… nieprawidłowo ustalony front działki. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że inwestor zaskarżył decyzję wojewody.
Pozwolenie na budowę obiektu biurowo – usługowego – handlowo na terenie dawnej mleczarni u zbiegu ul. Modlińskiej i Parkowej w Jabłonnie zostało wydane 31 sierpnia 2012 roku firmie Kollodium Sp. z o. o. W listopadzie sprzedała ona użytkowanie wieczyste tej nieruchomości firmie Jeronimo Martins Polska SA, czyli właścicielowi sieci Biedronka. W grudniu gmina Jabłonna wystąpiła do wojewody mazowieckiego o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę.Władze Jabłonny argumentowały to przede wszystkim tym, że pozwolenie na budowę obiektu biurowo – handlowo – usługowego zostało wydane wadliwie i niezgodnie z zapisami decyzji o warunkach zabudowy z listopada 2011 roku. Chodziło głównie o dominującą rolę handlu w projekcie budowlanym oraz niewłaściwą, zdaniem jabłonowskich urzędników, lokalizację głównego wjazdu na posesję.
Wojewoda Jacek Kozłowski w decyzji 15/2013 z dnia 15 marca 2013 roku unieważnił pozwolenie na budowę, co ciekawe, nie w najważniejszej kwestii, którą podnosiły władze Jabłonny. –Wydając decyzję unieważniającą kwestionowane pozwolenie na budowę wojewoda wyraźnie stwierdził, że „(…) nie podziela stanowiska skarżącego Wójta Gminy Jabłonna dotyczącego funkcji biurowej na przedmiotowym terenie i związanej z nim kategorii obiektu” – mówi Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Legionowie.
O unieważnieniu decyzji starosty zadecydowało nieprawidłowe ustalenie frontu działki, i co się z tym wiąże, elewacji frontowej budynku, na który wydano pozwolenie. W decyzji o warunkach zabudowy działki po dawnej mleczarni, gmina Jabłonna zaznaczyła, że szerokość elewacji obiektu który tam powstanie musi się mieścić w przedziale od 17 m do 20,4 m oraz musi mieć wysoki poziom estetyczny, ze szczególnym naciskiem na ekspozycję wejść i witryn od strony ul. Modlińskiej. Ustaliła też dojazd do posesji od strony ulicy Parkowej. Ponieważ inwestor w projekcie budowlanym wyznaczył wjazd od ul. Modlińskiej, szerokość elewacji budynku (ok. 50 m), według wojewody, jest niezgodna z decyzją o warunkach zabudowy.
Starostwo broni swojego stanowiska. – W tej decyzji nie ma wskazania, że główny wjazd na posesję znajduje się od ul. Parkowej. Działka ma również istniejący wjazd od ul. Modlińskiej, która jest drogą wyższej kategorii. Na temat tego wjazdu decyzja o warunkach zabudowy milczy. Wojewoda, naszym zdaniem, błędnie zinterpretował brak informacji na ten temat. Brak wskazania lokalizacji głównego wjazdu na teren nieruchomości sprawia, że treść decyzji o warunkach zabudowy w tej kwestii jest niejasna i może być różnie interpretowana przez inwestora – tłumaczy Joanna Kajdanowicz.
Budowa Biedronki już się rozpoczęła i… prawdopodobnie zostanie dokończona. Jacek Kozłowski unieważniając pozwolenie na budowę robót nie wstrzymał. Co więcej, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, inwestor zaskarżył decyzję wojewody. Oznacza to, że w ruch poszła cała biurokratyczna machina z odwołaniem do Naczelnego Sądu Administracyjnego włącznie. Dziś zatem trudno jednoznacznie orzec, kto w tym sporze ma rację. Jedno wiadomo na pewno – na rozstrzygnięcie możemy poczekać nawet kilka lat.