Tego w zespole szkół na Targowej jeszcze nie było. Od września zaproponuje on młodzieży wyjątkowy i perspektywiczny kierunek nauczania. W czwartek, podczas dwóch serii promocyjnych spotkań w legionowskim ratuszu, zapoznawali się z jego szczegółami trzecioklasiści z powiatowych gimnazjów.

Niezależnie od głównego wątku spotkania, jego uczestnicy dowiedzieli się, że po ukończeniu legionowskiego technikum obronią się nie tylko dzięki swojej wiedzy. – Chcemy przedstawić uczniom edukacyjną ofertę naszej szkoły, połączoną z efektami realizacji dwóch projektów unijnych. Pierwszy z nich nosi nazwę „Malujemy fantastyczny komiks”, a dzięki drugiemu – „Nie bój się ulicy”, młodzież uczy się sztuk walki. Ponadto chcemy jak najszerzej przedstawić nowy kierunek kształcenia, czyli technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Chcemy go realizować wspólnie z Polską Akademią Nauk, bo właściwie to w związku z jej zapotrzebowaniem otwieramy ten kierunek – wyjaśnia Wioletta Wuszt, dyr. Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie.

 

Propozycja naukowców ma związek z bardzo konkretnymi planami budowy w Jabłonnie Centrum Energetyki Odnawialnej. W tej supernowoczesnej placówce badawczej znajdą się m.in. specjalistyczne laboratoria. To w nich mają pracować kształceni w Legionowie młodzi ludzie. – Absolwenci tej szkoły będą stanowić zaplecze techniczne naszego Centrum. Możemy im też dać stuprocentową gwarancję, że będą rozchwytywani na rynku pracy – zapewnia Tomasz Ochrymiuk z PAN. Na przedmiotach zawodowych uczniowie z Targowej poznają tajniki instalacji i obsługi urządzeń związanych z energetyką odnawialną. O kolektorach słonecznych, wiatrakach, ogniwach fotowoltaicznych czy pompach cieplnych będą wiedzieli prawie wszystko. – Kierunek jest bardzo uniwersalny. Mitem jest to, że kandydaci muszą mieć predyspozycje do nauk ścisłych. Oczywiście byłoby dobrze, gdyby nie pałali nienawiścią do królowej nauk, jaką jest matematyka, aczkolwiek wielka pasja nie jest wymagana. Mogą tam się znaleźć ci, którzy pasjonują się informatyką, biologią, chemią oraz naukami ścisłymi – uważa naukowiec.

Nowy profil kształcenia to oczywiście nowe wyzwania dla kierownictwa szkoły i powiatowej oświaty. Tym bardziej, że oferta PAN była dla nich sporym zaskoczeniem. – Kiedy profesor Włosiński, szef tego projektu, zadzwonił do mnie i powiedział, że na początek będzie potrzebował kilkunastu techników, odrzekłem: „Dobrze, ale my nie mamy nauczycieli, którzy mogliby uczyć o energii odnawialnej”. Wtedy on odpowiedział: „W porządku, to ja dam swoich” – opowiadał uczniom Janusz Kubicki, członek zarządu powiatu legionowskiego. To oznacza, że średnia szkoła zawodowa stanie się miejscem pracy wykładowców akademickich. O poziom kształcenia przyszli specjaliści od ekologicznej energii mogą więc być spokojni. Nowa klasa ma liczyć około 30 osób. – Jeżeli nie uda nam się znaleźć aż tylu chętnych, pomyślimy o połączeniu klas. Nowego zawodu moglibyśmy uczyć na przykład wspólnie z profesją technika informatyka. Jesteśmy tutaj dosyć elastyczni – mówi Wioletta Wuszt.

Jabłonowskie, pierwsze w Polsce Centrum Energii Odnawialnej ma zostać otwarte już w grudniu przyszłego roku. Docelowo, jeszcze przed podjęciem pracy, uczniowie z Targowej będą tam odbywali praktyki zawodowe. Biorąc pod uwagę finansowy potencjał energetycznego fachu, zawodu im on przynieść nie powinien.