Mało kto wie, że w Legionowie często bywała Wanda Rutkiewicz (1943-1992). Słynna himalaistka kilkakrotnie przyjeżdżała do legionowskich Zakładów Sprzętu Technicznego i Turystycznego.
Zakłady działające w Legionowie w latach 1949-1998 słynęły w całej Polsce i na świecie z produkcji spadochronów i namiotów. Realizowały także zamówienia dla wojska, m.in. elementy strojów dla pilotów odrzutowców i nurków. Doskonała jakość wyrobów spowodowała, że zakładowi zaproponowano opracowanie i wyprodukowanie balonów, a także wyposażenia dla polskich alpinistów.
Cenną pamiątką tego przedsięwzięcia jest list Wandy Rutkiewicz skierowany do legionowskiej wytwórni 14 stycznia 1976 r. Alpinistka napisała go na oficjalnym blankiecie Polskiego Związku Alpinizmu – pierwszej polskiej wyprawy kobiecej w Himalaje w 1975 r., którą kierowała. W. Rutkiewicz dokonała wówczas oceny przydatności legionowskich namiotów użytych podczas tej wyprawy. W liście czytamy: „Z prawdziwą przyjemnością pragnę poinformować, że wykonane na nasze zamówienie namioty TURNIA I, TURNIA II oraz Himalajskie bazowe w pełni zdały egzamin i spełniły swoje zadanie”. Warto dodać, że W. Rutkiewicz była doświadczoną alpinistką, zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. W czasie wspomnianej wyprawy w Himalaje w 1975 r. jako pierwszy człowiek weszła na Gasherbrum III (7946 m n.p.m.) w Karakorum, a zespół kobiecy, korzystając wówczas z legionowskich namiotów, osiągnął także 8-tysięczny Gasherbrum II.
W. Rutkiewicz skierowała list na ręce ówczesnego dyrektora naczelnego inż. Alfonsa Małyski, kierującego zakładem w latach 1965-1977. W tym okresie legionowskie przedsiębiorstwo produkowało aż 26 typów namiotów, które uzyskały wiele nagród za wysoką jakość, m.in. seria „Gdynia” otrzymała złoty medal w ogólnopolskim konkursie „Dobre-Ładne-Poszukiwane”. Ponadto za produkcję różnych typów spadochronów ZSTiT zostały wyróżnione prestiżowym dyplomem Międzynarodowej Federacji Aeronautycznej (FAI).
W liście Wanda Rutkiewicz sformułowała cenne wskazówki techniczne, napisała m.in. (…) „Dalsze udoskonalanie tej świetnej serii namiotów powinno iść w kierunku zmniejszenia wagi. Dla celów ekspedycji zdecydowanie najlepsze dla obozów wysokich są namioty Turnia II. Bardzo przydatnym byłoby podniesienie szwu łączącego nieprzemakalną podłogę ze ścianami bocznymi na wysokość 10-15 cm tak, by zapobiec przeciekaniu przez szwy wody z topniejącego śniegu”. Na zakończenie wyraziła życzenie: „pozostaję w nadziei, że współpraca pomiędzy Zakładami i alpinistami będzie w dalszym ciągu tak miła”.
Fot. Namiot i strój dla himalaistów wyprodukowane w Legionowie.
Fot. z ekspozycji warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki, lata 80.
Fot. Prospekt reklamowy legionowskich Zakładów Sprzętu Technicznego i Turystycznego z 1980 r. Fot. Słynny namiot „Mikrus” produkowany w Legionowie.