Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę października w gminie Nieporęt zorganizowano gminne dożynki. Tradycyjnie odbyły się one w Stanisławowie Pierwszym i tradycyjnie patronował im ziemniak.
Tegoroczne Święto Ziemniaka rozpoczęło się od odegrania hymnu Nieporętu i wciągnięcia na masz gminnej flagi. Później odbyła się polowa msza święta, celebrowana przez księdza proboszcza Piotra Jędrzejewskiego.Jednym z jej głównych punktów było ofiarowanie przez delegacje wszystkich nieporęckich sołectw barwnych dożynkowych wieńców. Po mszy, nastąpiło oficjalne rozpalenia ogniska, w którym – zgodnie z tradycją – do późnego wieczora pieczono ziemniaki.
Punktów, które zawsze pojawiają się podczas gminnych dożynek, było dużo więcej. Tradycyjnie już podczas Święta Ziemniaka wręczono nagrody laureatom konkursu na najładniejszy ogród przydomowy, organizowanego przez Komisję Ochrony Środowiska, Zdrowia i Porządku Publicznego Rady Gminy Nieporęt. W tym roku pierwsze miejsce zajął Jan Wójcik z Nieporętu, drugie miejsce Aneta i Leszek Kur z Rembelszczyzny oraz Beata i Andrzej Kowalscy z Nieporętu, a trzecie miejsce Paweł Sobczyk z Michałowa – Grabiny. W trakcie dożynek rozegrano także konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Pierwsze miejsce otrzymała Maria Pietrucha za „Cepeliny na ostro”, drugie Henryk Duda za „Tort ziemniaczany z czekoladą i orzechami”, a trzecie Jarosław Pietrucha za potrawę o nazwie… „Sygnalizacja świetlna”. Stałym punktem były też wybory Króla i Królowej Ziemniaka. W tym roku zostali nimi Katarzyna Kaim – Zajączkowska i Stanisław Paterek. Aby otrzymać ten tytuł, przyszli monarchowie musieli najpierw jak najszybciej i jak najsprawniej przygotować frytki. Uroczystej koronacji dokonali wójt Sławomir Maciej Mazur i ksiądz Piotr Jędrzejewski. Nie mogło też zabraknąć programu Gotuj z Maciejem. Tym razem doborowe grono kucharzy przygotowywało pyzy.
Jak zwykle podczas Święta Ziemniaka było też na co popatrzeć i czego posłuchać. Sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Ochotniczych Straży Pożarnych i pokaz samoobrony w wykonaniu młodzieży ze Stanisławowa Drugiego. Dużo osób odwiedziło też stoisko, w którym sołtysi częstowali regionalnymi potrawami, a znawca historii Nieporętu, Włodzimierz Bławdziewicz podpisywał swoje książki i opowiadał o dziejach gminy. O dobra zabawę na scenie zadbał natomiast zespól wokalny OTAVA z Tarnopola, Piena Voce, Chór Klubu Seniora z Nieporętu, zespół wokalny Młodzież 50+ i dziewczęta z sekcji wokalnej z Wólki Radzymińskiej. Zaprezentowali się też najmłodsi wykonawcy z filii Gminnego Ośrodka Kultury. Wieczorem wystąpił Avans i After Party. Święto zakończyły piosenki grupy OTAVA oraz pokaz Teatru Tańca z Ogniem „Mantra”.
Za naszym pośrednictwem, Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Święta Ziemniaka. Za wsparcie finansowe szczególnie dziękują firmom KK-POL, SK Bank i Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA.