Z pewnością niewielu legionowian wie, że w miejscu dzisiejszej siedziby Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego, na początku XX wieku mieściła się jedna z większych hut szkła w Polsce. Ten i inne zakłady przemysłowe działające przed wojną na terenie Legionowa, przybliża najnowsza wystawa czasowa zorganizowana w legionowskim Muzeum Historycznym. Jest ona zatytułowana „Przemysłowe Legionowo”.
– Dzisiejsze Legionowo zupełnie nie jest miastem przemysłowym. Tak naprawdę oprócz drobnych zakładów gdzie produkuje się balony reklamowe, czy produkty spożywcze, przemysłu u nas nie ma – mówił podczas uroczystości otwarcia wystawy, Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. A kiedyś był i radził sobie całkiem nieźle.Oprócz wspomnianej już huty szkła, w mieściła działała jeszcze słynna na cały świat wytwórnia balonów i spadochronów, zakład produkujący motocykle Podkowa oraz fabryka guzików. – Tworzyły one legionowski przemysł okresu międzywojennego. Przemysł początkujący, ale zatrudniający wielu mieszkańców. On zapewniał podstawowe miejsca pracy i dzięki niemu rozwijało się Legionowo. Na to właśnie zwracamy szczególną uwagę w naszych badaniach – mówi dr Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego.
Przy zakładach przemysłowych rozwijała się infrastruktura miejska. Powstawały drogi, budynki mieszkalne i pierwsze szkoły. Fabryki zakładały też swoje drużyny sportowe i zespołu muzyczne. Przemysł jednak nie tylko wpływał na rozwój miasta, ale też rozsławiał go na całym świecie. Bo to przecież na legionowskich balonach, piloci mieszkający w Legionowie zdobywali puchar Gordon Bennetta. – Na wystawie możemy zobaczyć fotografie zabytkowe oraz te przetworzone do formy starej techniki fotograficznej albuminy. Dzięki zastosowaniu tej metody możemy spojrzeć na te zabytki z innej perspektywy. Te fotografie są powiększone, więc dzięki temu na wierzch wychodzi więcej szczegółów – mówi Rafał Degiel, kurator wystawy.
Wystawa jest częścią większego projektu „Przemysł Legionowa jako czynnik miastotwórczy w okresie międzywojennym”. Na jego realizację legionowskie muzeum otrzymało 15 tysięcy złotych z programu „Patriotyzm jutra” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. – Poza wystawą organizujemy jeszcze warsztaty fotograficzne w technikach szlachetnych, lekcje muzealne ze specjalnie opracowanymi zeszytami edukacyjnymi, jest ta wystawa, a czwartym elementem będzie wystawa o przemyśle, które pojawi się w internecie – mówi dr Jacek Szczepański.
Realizacja projektu potrwa do 15 grudnia. Do tego dnia będzie też można oglądać wystawę czasową „Przemysłowe Legionowo”.