Punkt werbunkowy, musztra i przejażdżki wojskowymi samochodami – takie między innymi atrakcje już drugi rok z rzędu na święto niepodległości przygotowano dla najmłodszych mieszkańców gminy Nieporęt. Podczas gminnych obchodów 95.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło tez zabraknąć i tych bardziej oficjalnych uroczystości.
Atrakcje dla najmłodszych trwały od samego rana. Zabawa w wojsko rozpoczęła się już o godzinie 10.00. Maluchy najpierw stawiały się w punkcie werbunkowym, później przechodziły musztrę, a następnie ćwiczenia bandażowania, poznawania broni, nakładania maski przeciwgazowej oraz pracy przy radiostacji i z wykrywaczem metalu. Zorganizowano też dla nich przejażdżki wojskowym wozem konnym, ciężarówką Canada z okresu II wojny światowej oraz czołgiem tankietką. O godzinie 13.00 delegacja samorządowa, w asyście uczniów Szkoły Podstawowej w Białobrzegach oraz żołnierzy z 9. batalionu dowodzenia w Białobrzegach, złożyła kwiaty przed pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, odprawioną w kościele parafialnym w Nieporęcie. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe 9 batalionu dowodzenia w Białobrzegach, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Ochotniczych Straży Pożarnych z Nieporętu, Wólki Radzymińskiej i Kątów Węgierskich, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Szkoły Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, Szkoły Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, szczep 14 Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt oraz Gromada Zuchowa Akademia Dobrego Serca z Józefowa.
Po mszy, uroczystości przeniosły się na Plac Wolności w Nieporęcie. Przybyła tam kompania honorowa 9 batalionu dowodzenia, poczty sztandarowe, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz gminy, służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz organizacji i stowarzyszeń działających na terenie Nieporętu. Po przemówieniu wójta, odbył się apel poległych, po którym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończyły się występem Chóru Seniora i poczęstunkiem w postaci żołnierskiej grochówki.