We wtorek powiatowi włodarze, wójt gminy Wieliszew oraz uczniowie i grupa jej mieszkańców wzięli udział w otwarciu trzech gruntownie zmodernizowanych ulic: Kościelnej, Niepodległości i Spacerowej. Nożyczki, owszem, były w robocie, ale okolicznościowe wstęgi tym razem nie zostały przecięte, lecz… przerwane.
Postawiono na oryginalność. Stąd trzy przygotowane przez organizatorów wstęgi jedynie napoczęto nożyczkami, by później rozciągnąć je w poprzek ulicy Spacerowej, tak aby stanowiły kolejne „mety” dla biegnących ku nim miejscowych uczniów. Zabawy i krzyku było przy tym co niemiara, nie uniknięto też płaczu, bo w tłumie sprinterów łatwo o potknięcie. Oficjele na szczęście się nie ścigali. Wystarczyła im radość z powodu następnego udanego, tu cytat, montażu finansowego. A mówiąc zrozumiałym językiem, wspomaganej w połowie ze środków zewnętrznych powiatowo – gminnej zrzutki na inwestycje.
Powodów do ich rozpoczęcia było sporo. – To jedne z ważniejszych dróg powiatowych. Ulice Kościelna i Niepodległości są mocno dociążone, ale ich stan techniczny był już bardzo słaby na skutek prowadzonych tu przez lata inwestycji. Nawierzchnia i podbudowa zupełnie się rozjechały. Praktycznie nie funkcjonowało też odwodnienie, w związku z czym piesi byli zalewani przez wodę spod kół przejeżdżających samochodów – mówi starosta Jan Grabiec. Wieliszewski gospodarz potwierdza. – Z problemem stykałem się już 15 lat, odkąd podjąłem pracę w urzędzie gminy. Układ dróg sprawiał, że stały tu wielkie kałuże, a po deszczach lub w czasie roztopów tworzyły się niemal rzeki. Nowa technologia odwodnienia, czyli specjalne pojemniki umieszczone pod drogą, powinny sprawić, że ta droga będzie bezpieczna. Naprawiliśmy też nie do końca szczelną kanalizację – podkreśla wójt Paweł Kownacki.
Roboty na ul. Kościelnej objęły położenie nawierzchni, wymianę krawężników i przebudowę zjazdów na odcinku około 1,5 km. Dodatkowo wykonano odwodnienie jezdni oraz oznakowanie poziome i pionowe. Przebudowano również nieczynny przejazd kolejowy na ul. Kościelnej. Jeśli chodzi o kolejną „powiatówkę” – ul. Niepodległości, prace na długości 1,9 km polegały na miejscowym wzmocnieniu nawierzchni i wykonaniu nowej nakładki asfaltowej, budowie i modernizacji chodników, wykonaniu odwodnienia, trawników oraz zjazdów na posesje. Ulica Spacerowa, z często podmokłej drogi gruntowej, przerodziła się w wyłożony kostką doskonały trakt dla rowerzystów i pieszych. – Po latach starań udało nam się pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych i deklarację gminy o współfinansowaniu w połowie pozostałych kosztów. W ostatnich latach gmina Wieliszew była mniej dofinansowana, jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne na drogi powiatowe. W tym roku naprawiamy te kilkuletnie zapóźnienia – podsumowuje starosta.