Okres zbliżającego się Nowego Roku tzw. Sylwestra to dla niektórych naszych czworonożnych przyjaciół istny koszmar rodem jak z dobrego horroru. Oczywiście nie wszytkie są  takie, króre kompletnie ignorują huk i błyski wystrzałów ale są osobniki i to nie tyko psy czy koty ale również króliki czy kanarki ( wiele nawet dziko żyjących ptaków niestety kończy swój żywot w skutek stresu związanego z wystrzałami petard) które reagują bardzo dużym stesem na huk i efekty świetlne towarzyszące naszej sylwestrowej zabawie.
Problem jest o tyle poważny,że wystrzały petard to nie tylko jedna noc w roku, niestety pojawiają się one na długo przed Nowym Rokiem i trwają nawet do dwóch tygodni po. Wiekszość zwierząt, które reagują na wystrzały panicznie boi sie też burzy i ich właściciele doskonale o tym wiedzą dlatego to w gestii właściciela jest przygotowanie pupila. Zmysły naszych zwierząt są zdecydowanie bardziej wyostrzone niż nasze. Każdy właściciel wiedząc, że jego zwierzak ma problem z fobią dźwiękową, powinien zacząć działać odpowiednio wcześnie, aby pomóc przetrwać mu tę noc.
KAŻDY PRZYPADEK JEST INDYWIDUALNY, A DZIAŁANIA WŁAŚCICIELA POWINNY BYĆ UZALEŻNIONE OD NATĘŻENIA LĘKU. Oczywiście jest dostępna cała gama premaratów minimalizycjących stres u naszych podopiecznych od obroży feromonowych, dyfuzorów elektrycznych, które zawierają substancje odpowiadające psim feromonom, które zapewniają komfort psychiczny i uspokojenie naszych milusińskich, poprzez specjalistyczne karmy zmniejszające stres.
Niestety zdarzają się osobniki, wymagające podania środków farmakologicznych. W zależności od nasilenia objawów fobii stosowane są zarówno środki ziołowe, leki przeciwlękowe o działaniu uspokajającym, czy relaksacyjnym o działaniu psychotropowym.
NIE PODAWAJCIE PREPARATÓW NA WŁASNĄ RĘKĘ KAŻDY PRZYPADEK JEST INNY I KAŻDY POWINIEN BYŚ SKONSULTOWANY Z WASZYM LEKARZEM WETERYNARII, DLA KAŻDEGO OSOBNIKA POWINNA BYĆ STOSOWANA ODRĘBNA TERAPIA ANTY STRESOWA.
Największym problemem są psy, PAMIĘTAJCIE, aby w tym dniu wychodzić z psem na smyczy i DOBRZE zapiętej obroży(zbyt luźno zapięta może spowodować iż wasz pupil w ataku paniki ucieknie i zaginie). Ostatni spacer w samą noc sylwestrową powinien odbyć się około godz.20 bo z czasem eksplozje zaczynają narastać, a pies z fobią dźwiękową i tak nie załatwi swych potrzeb fizjologicznych.
Osobiście uważam iż większość przypadków wymaga podejścia behawioralnego a nie farmakologii, aby zminimalizować stres naszego pupila wystarczy w przypadku papug czy kanarków nakryć klatkę kocem, jeśli chodzi o psy czy koty to w przypadku umiarkowanego steru należy umieścić je w pomieszczeniu najlepiej bez okien typy (łazienka) zostawić zapalone światło, włączyć radio, telewizor czy jakąś spokojną muzykę relalsacyją (osobiście polecam Bacha:)). Przypadki bardziej nasilone WYMAGAJĄ RADY WASZEGO WETERYNARZA.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM PIĘKNIEGO NOWEGO ROKU.