Pyłek pszczeli to nic innego jak pyłek kwiatowy. To pszczoły zbierają i zlepiają pyłek. Zaliczany jest żywności o wysokiej wartości odżywczej. Dlatego też, może stanowić cenny dodatek do diety, zwłaszcza dla osób narażonych na częste infekcje (sportowcy, dzieci) lub chorujące przewlekle (osoby starsze).
Wartość odżywcza
Wartość odżywcza pyłku zależy od rodzaju kwiatów z jakich został zrobiony. Nie bez znaczenia dla zawartości składników odżywczych pyłku jest również okres zbioru – pora roku.
Co ważne pyłek zawiera, aż 22 aminokwasy (elementy budujące białka). W tym wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie które musimy dostarczyć wraz z dietą do organizmu, by organizm funkcjonował prawidłowo. Pyłek to też źródło węglowodanów prostych (glukoza, fruktoza), jak i złożonych (polisacharydy), zapewniających odpowiedni dowóz energii. Poza tym zawiera zdrowe nienasycone tłuszcze, głównie z rodziny omega-3. Co więcej jest zasobny w prozdrowotne sterole roślinne, którym udowodniono działanie obniżające poziom złego cholesterolu we krwi.
Spożywając pyłek kwiatowy możemy wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki pokarmowe. Składniki mineralne jakie znajdziemy w pyłku to znaczne ilości potasu, magnezu, żelaza i cynku. Dwa pierwsze pierwiastki zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. Spośród witamin znajdziemy witaminy A, C, E, D, jak też witaminy z grupy B.
Działanie prozdrowotne pyłku
Obecność witaminy A, E, C sprawia, że pyłek posiada właściwości antyoksydacyjne, czyli wspomaga niszczenie wolnych rodników. Na uwagę w składzie pyłku zasługuje spora ilość flawonoidów, a szczególnie rutyny, wykazującej działanie uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Poza tym fitosterole obniżają poziom cholesterolu we krwi i wspomagają działanie układu odpornościowego. Co więcej pyłek używany jest przy leczeniu infekcji, zawłaszcza górnych dróg oddechowych.
Występowanie równocześnie polifenoli i kwasu fenolowego powoduje, że pyłek ma właściwości antynowotworowe i antystarzeniowe. Ponadto udowodniono, że stosowanie pyłku zwiększa liczbę czerwonych krwinek w układzie krwionośnym, tym samym przeciwdziałając występowaniu anemii. Poza tym działa on hepatoprotekcyjnie, chroniąc komórki wątroby i wspomagając jej funkcjonowanie.
Pyłek sam w sobie, w przypadku osób ze stwierdzoną alergią, może powodować zaostrzenie objawów choroby. Jednak istnieją preparaty z pyłkiem pszczelim, które wspomagają leczenie alergii na pyłki traw, brzozy lub objawy kataru siennego.
Zalecane ilości oraz formy podania
Udowodniony efekt terapeutyczny dla osób dorosłych uzyskamy już przy dawce 10 g (2 łyżeczki) na dzień, w przypadku dzieci będzie to 5g (łyżeczka). Większe dawki, czyli nawet 40g (2 łyżki) możemy stosować w okresie zimowym, zwłaszcza w okresie infekcji.
Najpopularniejszymi sposobami na spożywanie pyłku jest łączenie go z miodem, sokiem, przetworami mlecznymi, powidłami. Przed spożyciem warto rozdrobnić pyłek, dzięki czemu lepiej przyswoimy wszystkie cenne składniki odżywcze.
Autor Marek Aleksander Przondo
Yánsè Poradnia dietetyczna w Legionowie
www.legionowo.yanse.waw.pl
poradnia@yanse.waw.pl
Odwiedź nas w Błękitnym Centrum
ul. Piłsudskiego 31, lok. 213 – Monroe Spa
+48 536 515 995