Oszuści żerujący na łatwowierności osób starszych nie dają za wygraną. Ostatnio ich ofiarą pało starsze małżeństwo z Serocka. Kilka innych osób wykazało się czujnością i w porę zakończyło z nimi rozmowę telefoniczną. Policjanci, jak zwykle w takich przypadkach apelują o czujność i rozwagę.
Do starszego małżeństwa zadzwoniła osoba, która podała się za ich bratanka. Mężczyzna poinformował, że jest ciężko chory i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która ma zostać przeprowadzona za granicą. Powiedział też, że przelew musi być zrobiony w ciągu kilku godzin, bo w przeciwnym razie straci on szansę na leczenie.Dodał również, aby nie informowali o niczym jego najbliższej rodziny, bo jak powiedział nie chce ich niepokoić. Małżeństwo uwierzyło w tę historię i przelało na zagraniczne konto… kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po dokonaniu przelewu małżonkowie skontaktowali się ze swoją prawdziwą rodziną. Po chwili rozmowy zorientowali się, że padli ofiara oszusta.
W kilku innych przypadkach oszustwa się nie powiodły. – Dzwoniący również chcieli, aby przelać im znaczne kwoty pieniędzy na konta bankowe, ponieważ znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Rozmówcy obawiając się jednak, że mogą zostać oszukane,e skontaktowały się z prawdziwy krewnymi i ustalili, że nikt z nich nie potrzebuje pomocy. Kiedy oszust ponownie zadzwonił, czujni rozmówcy zapytali z kim rozmawiają. „Krewniak” się rozłączył i więcej nie dzwonił – relacjonuje mł. asp. Dorota sitarska z KPP w Legionowie.
Policjanci apelują do wszystkich starszych mieszkańców powiatu o zapamiętanie kilku podstawowych zasad, które pozwolą im ustrzec się przed oszustami:
• W przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer.
• Jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko tej osobie, która zwraca się z do nas z prośbą, a nie przysłanym przez nią znajomym. Najlepiej robić to w obecności innego członka rodziny lub kogoś ze znajomych. NIE PRZEKAZUJEMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM NASZEGO KREWNEGO.
• W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, co do wiarygodności tożsamości członka rodziny – dzwoniącego i proszącego o pomoc finansową, należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych). UWAGA!!! Zdarzają się sytuacje, że oszuści dzwonią do osób mających podejrzenia i przedstawiają się jako policjanci. Mówią, że wszystko sprawdzili i spokojnie można przekazać pieniądze. Prawdziwi policjanci tak nie robią! Zawsze przyjeżdżają do takiej osoby i osobiście rozmawiają. Nie dajmy się zwieść pozorom!!!