Historia powiatu legionowskiego jest dużo ciekawsza niż wielu jego mieszkańcom się wydaje. Legionowskie ziemie odegrały rolę w powstaniu listopadowym i styczniowym, w wojnie polsko – rosyjskiej 1920 roku, obu wojnach światowych oraz w czasie niemieckiej okupacji. Były to wydarzenia czasem tragiczne, czasem krwawe, a prawie zawsze bohaterskie.  

– Mamy piękną historię. Wielu ludzi przelewało krew za wolność Polski i dokonywało niezwykłych czynów. Wiedza o tym nie jest jednak wiedzą powszechną. Od lat wspólnie ze środowiskiem kombatantów zastanawialiśmy się jaki znaleźć sposób, żeby tę wiedzę po pierwsze utrwalić, a po drugie w dostępnej formie przekazać – mówi Jan Grabiec, legionowski starosta.{mp4}30302014szlak|512|384|{/mp4}

Dwa lata temu powstał więc w starostwie pomysł przygotowania Turystycznego Szlaku Patriotycznego „Polski Walczącej”. Dziś prace dobiegają końca. Tak powody  powstania szlaku, tłumaczy jeden z jego pomysłodawców, Wojciech Jeute, przewodniczący Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej. – Gdy przyjechałem do tego miasta to nic o nim nie wiedziałem. Całymi latami uczyłem się jego historii. Jeżeli my więc teraz zostawimy młodemu pokoleniu taka białą plamę i będziemy latami czekać, że może sami się czegoś na jej temat dowiedzą, to  będzie to wielki błąd – mówi Wojciech Jeute.

 

Turystyczny szlak patriotyczny „Polski Walczącej” liczy w sumie 140 kilometrów. Składają się na niego trzy trasy: czarna, zielona i czerwona. Przebiegają one przez teren Jabłonny, Nieporętu, Serocka i Wieliszewa. Do odwiedzenia jest w sumie 78 punktów. Są to miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi, między innymi: pomniki, żołnierskie mogiły, czy obiekty militarne. Do powiatowego szlaku został już wydany dwujęzyczny, polsko – angielski przewodnik oraz mapa turystyczna. Niebawem pojawią się inne jego elementy  – W 50 wybranych miejscach zostaną zainstalowane tablice oznakowane kodami QR. Po przeskanowaniu opis danego obiektu pojawi się na przykład w naszym telefonie komórkowym. Tablice i opisy będą w języku angielskim i polskim. Będzie również dostępny kilometraż do następnego i do poprzedniego punktu – tłumaczy Edyta Rokicka ze starostwa powiatowego w Legionowie. W sieci jest już również dostępna internatowa wersja szlaku, czyli tak zwany wirtualny spacer.  – Jest  on  intuicyjny i prosty w obsłudze. Zdjęcia można obrócić o 360 stopni, a opisy również są dwujęzyczne. Dodatkowo słychać tam także lektora i podkład muzyczny – dodaje Edyta Rokicka.

Są też pomysły na to jak rozwinąć ideę szlaku śladami „Polski Walczącej”. – To jest w pewnym sensie baza na podstawie, której można tę historię małej ojczyzny przekazywać w sposób ciekawy – mówi Wojciech Jeute. – Pojawiły się propozycje dotyczące zorganizowania kursu i szkolenia dla przewodników, którzy mogliby po tym szlaku oprowadzać. Są też propozycje opracowania scenariuszy zajęć dla dzieci w wieku gimnazjalnym i szkoły podstawowej, związanych z lokalną historią. Pojawiły się również propozycje opracowania filmowego, świadectw i obecności kombatantów – dodaje starosta. Turystyczny szlak patriotyczny „Polski Walczącej” ma zostać otwarty na początku maja. Zaplanowano dwie imprezy promocyjne. Pierwszą z nich jest rajd rowerowy, drugą bieg rekreacyjny. 

Swój własny szlak patriotyczny opracowuje także gmina Legionowo. Będzie on liczył 31 kilometrów długości. Zostanie na nim oznaczonych 28 ważnych dla historii miasta miejsc.