O krok bliżej do wybudowania w Legionowie szpitala powiatowego – tak w dużym skrócie można podsumować poniedziałkowe (19 maja) spotkanie zorganizowane w starostwie powiatowym. Uczestniczyli w nim parlamentarzyści, przedstawiciel wojewody mazowieckiego oraz włodarze gmin powiatu legionowskiego.
– Po raz pierwszy dyrektor Wydziału Zdrowia, w imieniu wojewody mazowieckiego, poparł pomysł utworzenia szpitala w powiecie legionowskim. To bardzo ważne dla nas wsparcie, bo to wojewoda odpowiada za zabezpieczenie potrzeb medycznych mieszkańców i za system ratownictwa medycznego, którego szpital jest kluczową placówką – mówi Jan Grabiec, legionowski starosta.Wsparcie dla inicjatywy budowy szpitala i pomoc w zdobyciu kontaktów z NFZ zadeklarowali także obecni na spotkaniu posłowie Platformy Obywatelskiej: Alicja Dąbrowska i Andrzej Halicki. – Po zapoznaniu się z materiałami, które zostały tutaj przedstawione, widzę dużą potrzebę stworzenia szpitala dla całego powiatu jak i samego miasta Legionowa. Na pewno więc wesprę tę inicjatywę swoimi działaniami w komisji sejmowej i w rozmowach z funduszem – deklaruje posłanka Alicja Dąbrowska.
Wsparcie jakiego na poniedziałkowym spotkaniu udzielili zarówno parlamentarzyści, przedstawiciel wojewody jak i włodarze gmin, pociągnie za sobą – jak deklaruje starosta – konkretne działania. – Na najbliższej sesji rady powiatu przedstawię radnym informację na temat tego spotkania i jego efektów, prosząc jednocześnie o podjęcie uchwały, która pozwoli rozbudować bazę formalną pozwalającą otworzyć szpital. Chcę przedstawić uchwałę o emisji udziałów w naszej spółce medycznej, czyli przychodni na górce, po to by inne podmioty mogły wziąć udział w budowie szpitala i również pozyskać na to środki – mówi starosta. Wiadomo już, że szpital zostanie wybudowany przy ul. Sowińskiego obok potocznie zwanej przychodni na górce. Starostwo planuje, że powstaną tam cztery oddziały: ginekologiczno – położniczy, pediatryczny, chirurgiczny i internistyczny.
Michał Borkowski, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przekonywał jednak, aby funkcjonowanie legionowskiego szpitala ograniczyć tylko do tych dwóch ostatnich. Jak mówił, zarówno pediatria jak i ginekologia są w warszawskich szpitalach w miarę łatwo dostępne. – Szkoda tracić pieniądze na coś, co nie będzie miało pacjentów. Natomiast na pewno będą pacjenci internistyczni, chirurgiczni i ambulatoryjni. W to wierzę – mówił. Dyrektor Borkowski zalecał też przygotowanie większej niż planowano liczby łóżek. – Według ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, zespół transportuje chorego do najbliższego szpitala. Trzeba się zatem liczyć z tym, że mieszkańcy dalszej Białołęki również przyjadą do Legionowa, a nie na Bródno – dodaje Michał Borkowski.
Propozycja ograniczenia liczby oddziałów, chyba przekonała starostę. – Wszyscy doradzają ostrożność. Być może rzeczywiście najważniejsze będzie rozpoczęcie pracy szpitala od dwóch, trzech oddziałów. Ważne, żeby większość osób które ma problemy zdrowotne i dzisiaj jest transportowana do Nowego Dworu Mazowieckiego, na Bródno lub Bielany, mogła być zaopatrzona tu na miejscu – mówi Jan Grabiec. W szpitalu działałby też diagnostyka. Dzięki temu mieszkańcy powiatu nie musieliby na specjalistyczne badania jeździć na przykład do Warszawy.
Czy te wszystkie ustalenia doprowadzą do tego, że tak oczekiwana budowa szpitala w końcu ruszty? Wszyscy na to liczą.