Trudno powiedzieć, aby dzieciaki z niecierpliwością czekały na ten dzień. Niestety on nieubłagalnie nadszedł. W poniedziałek (1 września) dla 6000 legionowskich uczniów i 1700 przedszkolaków rozpoczął się nowy rok szkolny.
– Myślę, że to będzie kolejny dobry rok dla legionowskiej oświaty. Po przeprowadzonej kilka lat temu rozbudowie i modernizacji szkół i przedszkoli oraz po remontach prowadzonych w te wakacje, nasza baza oświatowa jest bardzo dobrze przygotowana. Przygotowujemy się też do budowy nowego obiektu sportowego, czyli basenu przy Zespole Szkół na Piaskach. Myślimy też o doposażaniu istniejących obiektów sportowych i rekreacyjnych na terenie miasta – mówił prezydent Roman Smogorzewski. Ten rok jest też rokiem pełnym zmian. W przypadku legionowskiej oświaty przede wszystkim tych personalnych. Aż cztery szkoły od tego roku szkolnego mają nowych dyrektorów. Zespołem Szkolno – Przedszkolnym będzie kierowała Agnieszka Kobylińska, Zespołem Szkół nr 3, Ewa Lusawa, Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2, Maria Serdeczna, a Szkołą podstawową nr 7, Mariusz Borkowski. – Myślę, że te wybory, których dokonaliśmy, będą jeszcze lepiej służyły młodym mieszkańcom Legionowa – zapewnia prezydent Smogorzewski.
O tym jak te zmiany kadrowe przełożą się na funkcjonowanie placówek, przekonamy się pewnie za kilka miesięcy. – Pomysłów jest wiele. Nie chciałbym ich jednak teraz zdradzać. Myślę, że w najbliższym czasie państwo się przekonacie o pewnych zmianach i pewnych tendencjach, których rzeczywiście troszkę w funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej nr 7 mi brakowało. Niemniej jednak, przejmuję szkołę w doskonałym stanie, po doskonałym dyrektorze – mówi Mariusz Borkowski, nowy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.
Oświatowe nowości przygotowano też na szczeblu centralnym. Dotkną one przede wszystkim szóstoklasistów i maturzystów. Sprawdzian kończący szkołę podstawową zostanie od tego roku podzielony na dwie części. Pierwsza będzie sprawdzała znajomość języka polskiego i matematyki, druga języka obcego. Natomiast abiturienci będą obowiązkowo zdawać pisemny egzamin z przedmiotu dodatkowego. Zmieni się także forma egzaminu ustnego z języka polskiego. Zdania będą od teraz losowane. Od tego roku szkolnego pojawił się także bezpłatny „Nasz elementarz” dla pierwszoklasistów.
Skoro już mowa o pierwszakach, to chyba właśnie oni oraz ich rodzice, najbardziej przeżywali pierwszy dzień szkoły. – Mój pierwszy syn, moje pierwsze dziecko jest w szkole, więc emocje są ogromne – mówi Agnieszka Szczucka. Mniejsze były na pewno u tych rodziców, których dzieci już do szkoły chodzą. – Przy pierwszym dziecku było na pewno gorzej. Teraz jest już spokojnie – mówi Karina Koper. Szczególnych oznak zdenerwowania nie wykazywali też szkolni debiutanci. – Na razie podoba mi się w szkole – mówi Karolina, uczennica klasy 1a w SP nr 7. – A nam się nie podoba. Jest nudno – mówią Tomek i Kacper, zerówkowicze z „siódemki”. Nuda się chyba jednak szybko skończy i najbliższe dziesięć miesięcy będzie z pewnością bardzo intensywnych. I tak aż do wakacji.