W czwartek Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oficjalnie wkroczył w dziewiąty rok swej działalności. Niby nie jubileuszowy, a jednak szczególny. Zbliża się bowiem czterdziesta rocznica utworzenia w Polsce uczelni dla seniorów. Aktualnie na terenie kraju działa ich ponad sześćset.
– Sejm polski przyjął uchwałę o tym, żeby 2015 rok był rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Rozpoczęły się też działania polegające na stworzeniu w Polsce parlamentu seniorów – mówi dr Roman Biskupski, dyr. Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W sytuacji, gdy krajowa polityka senioralna znajduje się w unijnym „ogonie”, aż chciałoby się rzec: najwyższa pora.
Na szczęście trzeciowiekowe uniwerki świetnie sobie radzą i bez parlamentarnego wsparcia. Co lokalna władza od lat widzi i docenia. – To świetnie, że emeryci wychodzą z domów, że ten „trzeci wiek” potrafi pokazywać swoją aktywność, pracowitość, zaangażowanie, swoją młodzieńczą często energię – powiedział prezydent Legionowa. Również w bieżącym roku akademickim okazji do tego będzie pod dostatkiem. – W dalszym ciągu kontynuujemy cały szereg, prawie 20 różnych rodzajów działalności. Zapraszamy nowych mieszkańców, którzy chcą wyjść z domów. Atrakcji jest bardzo wiele – zachęca dr Biskupski. Aktualnie z oferty legionowskiego Uniwersytetu korzysta ponad 650 osób. Przy czym liczba studentów systematycznie rośnie. Pośród wielu ciekawych przedmiotów, mają oni oczywiście swoje ulubione. – Język angielski, niemiecki i rosyjski, gimnastyka rehabilitacyjna oraz warsztaty fotograficzne i zdrowotne, na przykład dotyczące odżywiania – wylicza dyr. LUTW.
Część dorobku studentów można było oglądać na towarzyszącej inauguracji roku wystawie. Dało się go też… posłuchać. Obowiązkową w tych okolicznościach pieśń – „Gaudeamus igitur”, uczelniany chór Belcanto wykonał po prostu śpiewająco. – Za to, że jesteście razem, że tworzycie wspaniałą wspólnotę bardzo aktywnych ludzi, chciałem wam bardzo serdecznie podziękować. Legionowo nie byłoby takie samo bez tej współpracy, którą mamy – podkreślił Roman Smogorzewski. Inauguracyjny wykład o gospodarczych i społecznych przemianach we współczesnych Chinach wygłosił profesor Waldemar Dziak. Czwartkowa impreza rozpoczęła zarazem tegoroczne, już trzecie Legionowskie Senioralia.