Spotkania serockiego burmistrza z szefami gminnych sołectw to już wieloletnia lokalna tradycja. W środę (11 marca) nie tylko świętowano przypadający właśnie Dzień Sołtysa, lecz także uczono się, jak pozyskać dla swych małych ojczyzn trochę unijnego grosza.
Pierwsza cześć spotkania w serockim ratuszu miała charakter oficjalny. W jej trakcie zastępca burmistrza Józef Zając i przewodniczący rady miejskiej Artur Borkowski złożyli sołtysom najlepsze życzenia z okazji – mało, trzeba przyznać, znanego – ich święta. Goście usłyszeli także podziękowania za swoją pracę w ostatniej kadencji oraz zaangażowanie w rozwijanie inicjatyw lokalnej społeczności. Były uśmiechy, uściski dłoni i gratulacje. Później jednak przyszedł czas na odrobinę skupienia.
Po wymianie uprzejmości organizatorzy zaplanowali szkolenie poświęcone nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Prowadzący pierwszą jego część Krzysztof Bońkowski zapoznał obecnych z założeniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Mówił m.in. o możliwościach pozyskania dofinansowań na restrukturyzację i modernizację małych gospodarstw, czy na rozwój usług rolniczych bądź rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Później do głosu doszedł Edward Trojanowski, prezes Lokalnej Grupy Działania, który przedstawił główny cel organizacji w nowej perspektywie, polegający na wspieraniu rozwoju przedsiębiorstw. Ma to zaprocentować zwiększeniem liczby miejsc pracy oraz samozatrudnienia w małych firmach. Szef LGD podsumował też kończące się rozdanie środków z poprzedniego programu, podkreślając, że gmina Serock była ich znaczącym beneficjentem.
Na zakończenie Józef Zając przypomniał sołtysom zasady przeprowadzania wyborów sołeckich, które zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Serocku, muszą zostać przeprowadzone najpóźniej do 31 maja 2015 roku.