Jak wiadomo, pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie to ludzie z pasją. Postanowili więc podzielić się nią z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. W ten oto sposób między obiema placówkami zawiązała się współpraca, która zaowocowała cyklem spotkań z seniorami.
Warsztaty mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Pracownicy głównej siedziby muzeum przy ul. Mickiewicza 23, jak i filii na Piaskach organizują w „Kombatancie” prezentacje multimedialne z zakresu archeologii, historii powiatu legionowskiego, a także kultury, sztuki i dziejów Polski. Seniorzy odbywają również wirtualne podróże do odległych zakątków świata i poznają ich historię. Pokazy cieszą się powodzeniem do tego stopnia, że wykrystalizowało się już grono stałych uczestników i wciąż przybywa nowych. Tematów do dyskusji nie brakuje, zwłaszcza że niektóre z nich są pensjonariuszom bardzo bliskie.
Dotychczas poruszano zagadnienia związane z okresem I i II wojny światowej, działalnością AK na terenie Legionowa, ale również lokalne tematy dotyczące historii, kultury i sztuki, np. dziejów legionowskiego ubioru oraz dawnego stroju narodowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje przybliżające polską architekturę sakralną, rzymskie budownictwo oraz architekturę ogrodów. Kilka spotkań poświęcono również historii i wierzeniom starożytnego Egiptu oraz losom Polaków w Kazachstanie. Oprócz tego, muzealnicy organizują w Domu wystawy i wernisaże.
– Muzeum Historyczne w Legionowie pragnie kontynuować współpracę z Domem Pomocy Społecznej „Kombatant”. Każde ze spotkań jest ważne, ponieważ udaje nam się wspólnie odkrywać sens wydarzeń historycznych. Nasze wizyty to właściwie ciekawy dialog. Uczymy się od siebie nawzajem i chętnie korzystamy z rad i propozycji mieszkańców. Staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, dlatego często wspólnie ustalamy kalendarz spotkań i tematy następnych prezentacji. Często to także okazja do kulturowej wymiany. Pracownicy muzeum przynoszą swą wiedzę, a w zamian otrzymują na przykład koncert międzywojennych piosenek wykonany przez mieszkańców Domu. Cieszy to, że nasze instytucje stały się dla siebie ważne i już planujemy następne wspólne inicjatywy – deklaruje dr Aleksandra Jakóbczyk-Gola, kierownik działu edukacji i projektów. Na obopólnej współpracy zyskała także placówka muzealna, ponieważ mieszkańcy DPS-u wielokrotnie przekazywali jej swoje pamiątki oraz byli autorami artykułów publikowanych w „Roczniku Legionowskim”.
Wiola Misiaszek