W tym roku obchodziliśmy 71. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najbardziej heroicznych i jednocześnie najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej. Uroczystości upamiętniające legionowski epizod warszawskiej insurekcji rozpoczęły się w sobotę (1 sierpnia) rano.
Przez całe przedpołudnie przedstawiciele władz miasta, byli żołnierze Armii Krajowej oraz grupa mieszkańców miasta, odwiedzali miejsca pamięci związane z legionowskim sierpniem 1944 r.– Tak wiele działo się w te trudne sierpniowe dni ’44 roku. Ponad tysiąc osób zostało zmobilizowanych do walki. Niektórzy walczyli w Legionowie, inni przedzierali się do Warszawy. To świadczyło o wielkiej miłości do ojczyzny, którą i w tamtych czasach i też w tych dzisiejszych, większość mieszkańców Legionowa, mam nadzieję, ma w sercu – mówił prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. Główne uroczystości rocznicowe zorganizowano tradycyjnie już pod pomnikiem Polski Walczącej na rondzie Armii Krajowej.
Punktualnie o 17.00 – w rocznicę godziny „W” zawyły syreny. Legionowianie na minutę przystanęli i oddali milczący hołd wszystkim tym, którzy walczyli i umierali na barykadach Warszawy i w trakcie krwawych walk w Legionowie. Wspominano między innymi harcerzy Szarych Szeregów, którzy zginęli w starciu z niemieckimi czołgami na szosie warszawskiej i żołnierzy AK poległych w ataku na pociąg pancerny na granicy Legionowa i Chotomowa. – Dzisiaj stoimy tutaj pamiętając o tych niezwykłych ludziach i o tych niesamowitych czasach. Stoimy, bo powinniśmy tutaj stać, bo to jest nasz obowiązek. Dzięki ofierze tych ludzi jest nam łatwiej żyć w wolnej ojczyźnie. Oni się nie wahali, nie zastanawiali i nie rachowali, czy warto rzucić wszystko na ołtarz ojczyzny. Oni to zrobili – mówił prezydent.
Hołd im i ich bohaterskim czynom, z roku na rok oddaje coraz większa grupa mieszkańców Legionowa. Na rondzie Armii Krajowej i we wszystkich pozostałych miejscach pamięci, każdego 1 sierpnia gromadzi się kilka pokoleń legionowian. Od tych najmłodszych, aż do tych którzy sami byli uczestnikami tych bohaterskich dni sierpnia ’44 roku. – Myślę, że patrząc szczególnie na kibiców Legii, którzy towarzyszą mi i środowisku żołnierzy Armii Krajowej od dziewiątej rano w tych różnych uroczystościach, to z optymizmem, z wiarą i nadzieją patrzę na polskie młode pokolenie, które kocha ojczyznę – podkreślał prezydent Smogorzewski.
Po przemówienia prezydenta odczytano apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa. Zaraz potem, przyszedł czas na składanie kwiaty. Wieńce i wiązanki pod pomnikiem Polski Walczącej kładli przedstawiciele środowiska Armii Krajowej, władz miasta i powiatu, sejmu, senatu, wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej, przedstawiciele miejskich instytucji, ugrupowań politycznych oraz młodzież z legionowskich szkół. Po zakończeniu uroczystości, w kościele garnizonowym odprawiono uroczystą mszę za ojczyznę.