W sobotę (29 sierpnia) na plaży w Wieliszewie, legionowskie starostwo wspólnie z gminą Wieliszew, Komisariatem Rzecznym Policji w Warszawie, WOPREM oraz strażą pożarną, zorganizowało piknik rodzinny na zakończenie wakacji, zatytułowany „Bezpiecznie z Kapitanem Wyderką”.
– Ten piknik ma na celu szerzenie zasad bezpieczeństwa nad wodą. My się oczywiście skupiamy nad Jeziorem Zegrzyńskim. Akcje tego typu prowadzimy już od 2012 roku – mówi Katarzyna Śmietanko ze starostwa powiatowego.Organizując je nie ograniczono się jednak tylko do takich jak ten pikników. Działania profilaktyczne, nakierowane na to jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, są prowadzone systematycznie przez cały rok. – Zarówno latem jak i zimą, przez cały rok szkolny, jeździmy po szkołach i przypominamy o zasadach bezpieczeństwa, a dzieci przy okazji dobrze się bawią – mówi mł. asp. Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. A co najważniejsze akcja przynosi chyba oczekiwane rezultaty. Ten sezon bowiem – mimo tego, że pogoda zachęcała do kąpieli – był wyjątkowo bezpieczny. – Możemy pochwalić się, że w tym roku w ciągu całego sezonu wakacyjnego i tego przedwakacyjnego, było bardzo bezpiecznie. Nie doszło do żadnego utonięcia – mówi policjantka. Jak przekonuje Kinga Czerwińska, do tego aby być nad wodą bezpiecznym wystarczy… – Zdrowy rozsądek. Myślmy i przewidujmy to co się może zdarzyć – mówi.
A skoro już mowa o przewidywaniu, to tu nieoceniona może się okazać najnowsza propozycja Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W trakcie sobotniego pikniku mówił o niej były legionowski starosta, a obecnie wiceminister w MAC, Jan Grabiec. – My również jako Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji mamy propozycję dotyczącą bezpieczeństwa nad wodą. Uruchomiliśmy Regionalny System Ostrzegania. RSO to również specjalna aplikacja mobilna na telefony komórkowe, poprzez którą wszyscy znajdujący się w podróży lub wypoczywający nad wodą, mogą dostać online informacje o wszelkich zagrożeniach, takich jak biały szkwał, nagłe burze i ulewy, itp. Zachęcamy do korzystania z tej aplikacji – mówi wiceminister Jan Grabiec. Pobrać ją można bezpośrednio ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Jako, że sobotni piknik był poświęcony bezpieczeństwu, to i większość przygotowanych na niego atrakcji była z tym zagadnieniem związana. – Głównie chcieliśmy tutaj pokazać służby ratownicze. Można obejrzeć sprzęt, jakim one dysponują, oraz pokazy w wykonaniu straży pożarnej i WOPR. Przygotowaliśmy również gry z Kapitanem Wyderką, które dokładnie uczą bezpieczeństwa nad wszelakiego rodzaju akwenami – mówi Katarzyna Śmietanko. Oprócz tego był też miniturniej siatkówki plażowej, zawody kajakowe, poczęstunek przygotowany przez Centrum Integracji Społecznej oraz finał akcji „Książka na plaży”. Najmłodsi mogli się natomiast przepłynąć zarówno motorówkami WOPR-u i straży pożarnej jak i żaglówką. Nie zapomniano też i o miłośnikach bardziej ekstremalnych przeżyć. – Chcieliśmy zapromować Jezioro Zegrzyńskie i w tym roku weszliśmy we współpracę z mistrzem Polski i świata Pawłem Kozarzewskim, który promuje powiat legionowski i stronę Jeziora Zegrzyńskie, latając na motoparalotni. Weszliśmy również we współpracę z firmą Flyboard Europe, która pozwala na latanie nad jeziorem na flyboardzie i hoverboardzie – dodaje Katarzyna Śmietanko.
Próbkę – niemałych zresztą – możliwości tych urządzeń, można było obejrzeć podczas pokazu, specjalnie przygotowanego na tę okazję. Kilku szczęśliwców, którzy wygrali ogłoszony przez starostwo konkurs, mogło też samemu się przekonać jak to jest latać nad wodą. Przeżycia podobno niezapominane!