Jak co roku w trzeci weekend września, czyli w tym roku – 19 i 20, w jabłonowskim pałacu odbędzie się czternasta już edycja Festiwalu Nauki. Spotkania z ludźmi nauki, kultury i sztuki będą się odbywać zarówno w samym pałacu, jak i w pałacowych ogrodach. Impreza będzie się odbywała od godziny 10.00, do wieczora.
Dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie, Magdalena Grzelecka zapewnia, że w tym roku program festiwalu jest bardzo bogaty.Oprócz stałych współorganizatorów dołączyli nowi, m.in.: Akademia Pedagogiki Specjalnej, która zaprezentuje „Świat niewidomych”, „Świat wyobraźni” i „Mówiące komputery” oraz Centrum Nauki Kopernik ze swoimi eksperymentami. W tym roku na festiwalu pojawi się też wyjątkowo wiele – przede wszystkim warszawskich – uczelni wyższych. Będzie to: Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego czy Warszawski Uniwersytet Medyczny. Tradycyjnie zaprezentuje się też Polska Akademia Nauk, w tym Instytuty: geofizyki, agrofizyki, archeologii i etnologii, sztuki, maszyn przepływowych, chemii organicznej oraz Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.
Każdy z podmiotów biorących udział w festiwalu, przygotował takie propozycje, które wydają się być ciekawe dla osób w każdym wieku. Będą reprezentowane różne dziedziny wiedzy, od biologii, chemii, matematyki, fizyki, po archeologię i technikę. Pełną listę tego co będzie się działo w trakcie tegorocznego Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie internetowej Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie.
Stałym elementem imprez organizowanych na terenie Pałacu w Jabłonnie, są koncerty z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”. Odbywają się one zawsze o godzinie trzynastej, w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Wrześniowy koncert jest zatytułowany „Barwy gitary” i będzie w całości poświęcony temu właśnie instrumentowi. Słuchacze będą mogli nie tylko wysłuchać muzyki granej na gitarze, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o niej samej.
To jednak nie koniec atrakcji muzycznych. Festiwalowi jak co roku będą bowiem towarzyszyć Letnie Spotkania Muzyczne imienia Bogny Sokorskiej. Rozpoczną się one w niedzielę o godzinie 16.30. Zaprezentują się młode talenty, a sam koncert będzie przeplatany wspomnieniami o słowiku Warszawy – Bognie Sokorskiej. Tego samego dnia o godzinie 18.00 odbędzie się koncert pod nazwą „Jeden szczęścia łut”. W jego trakcie będzie można posłuchać utworów autorstwa m.in.: G. Verdiego, V. Belliniego, S. Moniuszki, W. A. Mozarta, J. Offenbacha, J. Straussa i inne. Koncert poprowadzi Filip Borowski.