Legionowo od samego początku swojego istnienia było ściśle związane z wojskiem. I choć od kilku lat jednostki w mieście już nie ma, to wojskowa tradycja ciągle jest legionowianom bardzo bliska. W ubiegłą niedzielę (20 września) na osiedlu Piaski zorganizowano więc pierwszy, ale jak zapewniają organizatorzy na pewno nie ostatni, rodzinny piknik „Niedziela z wojskiem”.
Impreza to wspólne przedsięwzięcie legionowskiego Muzeum Historycznego, Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców oraz Zespołu Szkół. – Nasze muzeum chciało przybliżyć wielkie tradycje wojskowe Legionowa. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom zarówno najdawniejszą historię wojskową, jak i wydarzenie poświęcone 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonowała w naszym mieście przez ponad 60 lat. Dlatego jest to „Niedziela z Wojskiem”, a przede wszystkim niedziela z Kościuszkowcami – mówi dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.
Historię prezentowały grupy rekonstrukcyjne. Na niedzielny piknik do Legionowa przyjechały dwie: Kalina Krasnaja, która odtwarzała umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie kościuszkowców z okresu II Wojny Światowej oraz grupa Sojusz, rekonstruująca Wojsko Polskie z okresu PRL oraz Milicję Obywatelską. Natomiast współczesną polską armię reprezentowało między innymi Centrum Łączności i Informatyki z Zegrza oraz Żandarmeria Wojskowa. – Pokazujemy umundurowanie, pokazujemy stoiska współczesnego uzbrojenia i wyposażenia wojska. Wiele jednostek wojskowych odpowiedziało na nasze zaproszenie i widzę też, że pomysł żołnierskiego pikniku spodobał się mieszkańcom, bo wielu z nich nas tu dzisiaj odwiedziło – powiedział dr. hab. Jacek Szczepański.
To zainteresowanie nie powinno dziwić, bo przecież osiedle Piaski powstało przy jednostce wojskowej i od samego początku było z nią ściśle związane, a patronem szkoły Podstawowej nr 8, która wchodzi w skład Zespołu Szkół, na którego terenie zorganizowano piknik, jest 1. Warszawska Dywizja Piechoty. – To wojsko rozpoczęło budowę tej szkoły i to wojsko się nią przez lata opiekowało. Teraz robi to nasza nasza organizacja, Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców – mówi gen. bryg. Zenon Poznański, wiceprezes Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców i były dowódca 1. WDZ w Legionowie. Ta opieka, to przede wszystkim podtrzymywanie pamięci o dywizji i przekazywanie wiedzy o jej działalności, tak w czasie wojny, jak i pokoju. – W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wycieczkę młodzieży szkolnej na Wał Pomorski. Pokazaliśmy jak przebiegały tam walki. W filii muzeum przeprowadziliśmy również cały cykl spotkań z młodymi ludźmi, podczas których omawialiśmy historię i tradycję naszej dywizji. Uczestniczyło w nich ponad 250 osób – dodaje generał Poznański. A w tym roku byli kościuszkowscy chcą przybliżyć młodzieży postać patrona 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej – Tadeusza Kościuszkę.