Już starożytni medycy wiedzieli, że podstawą zdrowia jest właściwa dieta. Może ona też pomóc w walce i życiu z chorobą. O tym, jak powinni odżywiać się diabetycy, bez cukrowania opowiedział we wtorek (20 października) legionowianom dr Dariusz Włodarek. Spotkanie w sali widowiskowej ratusza odbyło się w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.
Według wtorkowego prelegenta dieta jest zasadniczym elementem w leczeniu cukrzycy. – Właściwie można powiedzieć, że niej jest ono niemożliwe. Leczenie farmakologiczne jest oczywiście bardzo istotne, natomiast stanowi ono jak gdyby podbudowę zdrowego żywienia. Bo nawet stosując bardzo dobre leki, a nie stosując się do zasad diety, można nie uzyskać oczekiwanej regulacji poziomu glukozy we krwi – mówi dr Dariusz Włodarek.
Do Legionowa przyjechał on także po to, by obalić powszechne wśród diabetyków mity. Na czele z tym, że ich dieta jest skomplikowana. Bo wystarczy systematycznie przestrzegać zaledwie kilku prostych zasad. Na przykład dotyczących spożywania nabiału. Podstawa to umiar. Naturalne jogurty, kefiry, biały i żółty ser jak najbardziej mogą znaleźć się w menu diabetyka. Nie zaszkodzi mu nawet odrobina mleka. – Kolejną rzeczą jest pamiętanie o tym, że owoce są zdrowe, natomiast osobom chorym na cukrzycę nie wolno ich jeść za dużo. One mogą podnosić poziom glukozy we krwi, więc powinny być spożywane najlepiej w pierwszej połowie dnia, w ilości jednej-dwóch porcji.
Podobnych ograniczeń nie trzeba sobie narzucać z warzywami. Wręcz przeciwnie. Lekarz radzi, aby towarzyszyły one każdemu posiłkowi. Najlepiej, gdy obiad co najmniej w jednej trzeciej składa się z warzyw. Jeśli znajdzie się obok nich kawałek czegoś, od czego stronią jarosze, tym lepiej. Pod warunkiem, że mięso lub wędliny będą chude. – I jeszcze jedna, bardzo istotna sprawa: pamiętanie o tym, żeby wypijać około dwóch litrów płynów dziennie. Generalnie jest bowiem taka tendencja, że osoby po 60. roku życia – a gros pacjentów z cukrzycą jest w tym wieku – zapomina o piciu płynów – mówi dr Włodarek. Jak zatem widać, prawidłowy jadłospis osób chorych na cukrzycę to nic innego jak dieta ludzi, którzy po prostu dbają o swe zdrowie. Z tą różnicą, że planując kolejne posiłki, diabetycy powinni częściej patrzeć na zegarek. – W cukrzycy niezwykle istotne jest regularne spożywanie posiłków. To nie muszą być dokładnie te same godziny, ale przynajmniej około nich. Każdego dnia posiłki powinny mieć też podobną strukturę, co też wyrównuje poziom glukozy we krwi – zwraca uwagę lekarz.
Wtorkowe spotkanie w ratuszu zorganizował powiatowy oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków we współpracy z miejskim wydziałem zdrowia.