O braku szpitala, pogotowia ratunkowego i zbyt małej – zdaniem wielu mieszkańców Legionowa – liczby karetek, dyskutuje się od bardzo dawna. Legionowian denerwuje to, że aby skorzystać z pomocy medycznej, bardzo często trzeba na własną rękę udać się do najbliższego szpitala w Warszawie. Mieszkańcy pytają, dlaczego w tak dużym mieście nie ma pogotowia ratunkowego? I czy ktoś z tym w końcu zrobi porządek?
Ostatnio na ten temat znowu zrobiło się głośno po tym jak jeden z internautów opisał zdarzenie, jakie przytrafiło się jego mamie. Jak się okazało, kobieta przez przypadek niemal odcięła sobie palec. Mężczyzna niezwłocznie zadzwonił pod numer alarmowy, który, ku zdziwieniu, przekierował go do warszawskiej placówki. Pani odbierająca zawiadomienie powiadomiła go, że w jego mieście szpitala nie ma i aby dostać się do Warszawy, musi załatwić transport na własną rękę. Na szczęście cała sytuacja skończyła się dobrze i w końcu, po wielu niepowodzeniach, kobiecie udzielono pomocy. Jednak postawione przez internautów pytanie pozostało, a mianowicie „Dlaczego w mieście ani powiecie nie ma pogotowia ratunkowego?”
Na tym samym forum bardzo szczegółowo odpowiedział na nie zastępca prezydenta Legionowa, Piotr Zadrożny. – Miasto Legionowo (ani powiat) nie utrzymują szpitali specjalistycznych. Wszystkie placówki medyczne opierają swoje finansowanie na kontraktach z NFZ lub usługach komercyjnych. „SOR” to oddział ratunkowy w szpitalu i aby go uruchomić trzeba zapewnić funkcjonowanie 4 innych oddziałów (określają to przepisy na poziomie ustawy), a także spełnić szereg innych warunków np, dostęp do lądowiska dla helikopterów. Czyli mówiąc w skrócie nie ma możliwości aby np. w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie uruchomić „SOR”. Władze miasta wielokrotnie deklarowały chęć przeznaczenia gruntów i współfinansowania budowy oraz przyszłego wyposażenia szpitala (miasto nie jest na prawach powiatu) wspólnie z powiatem legionowskim, ale nikt nie zdecyduje się na budowę takiego obiektu bez zapewnienia jego dalszego finansowania przez kontrakt z NFZ. Dotychczas na nasze wystąpienia w tej sprawie za każdym razem otrzymywaliśmy odpowiedź, że sieć szpitali wokół powiatu legionowskiego (Warszawa/Nowy Dwór Mazowiecki/Pułtusk) jest wystarczająca. I pieniędzy na kontrakt dla przyszłego szpitala w Legionowie nie będzie! – wyjaśnia zastępca prezydenta.
Pogotowie Ratunkowe w Legionowie jest …ale za małe i niewydolne przy tak dużej liczbie mieszkańców, niestety to wina wojewody
Prawie odcieła sobie palec. Wspolczuje ale to nie jest stan zagrożenia życia, mozna na wlasna reke do jechac do soru, wziac taksowke, poprosic sasiada, znajomego, ewntualnie jechac samemu po zalozeniu opatrunku. Ostatnio pojechalem zrm podstawowym do zerwanego paznokcia. Ludzie nigdy sie nie naucza ze panstwowe ratownictwo medyczne nalezy wezwac w stanach naglego zagrozenia zycia