Samodzielne badanie palpacyjne to podstawa w profilaktyce chorób piersi. Każdego roku w Polsce lekarze diagnozują raka piersi u ponad 17 tysięcy kobiet. Jak wskazują statystyki, około 35 proc. z nich nie ma szansy na wyleczenie. Powodem jest najczęściej zbyt późne zgłoszenie się do lekarza i brak wiedzy na temat samodzielnego badania piersi. W najbliższą sobotę (1 października) w samo południe na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie rusza 5. edycja kampanii „Dotykam = Wygrywam”. W trakcie tego wydarzenia odbędzie się m.in. próba pobicia rekordu Guinnessa w samobadaniu piersi.
Organizatorami akcji są Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) i bieliźniana marka Panche. Pomysłodawcy chcą w ten sposób promować zdrowe nawyki samokontroli wśród kobiet. Data wydarzenia nie jest przypadkowa, bo październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Odbywać się ono będzie w ramach Światowego Dnia Sportu. – Piersi powinno się badać co najmniej raz w miesiącu, między 6 a 9 dniem cyklu. Dobrze by było, gdyby był to zawsze ten sam dzień. Nie należy bać się badania, ponieważ badamy się nie po to, aby coś wykryć, tylko żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Samokontrola jest bardzo istotna w profilaktyce raka piersi, ponieważ im szybciej pacjentka zgłosi się do lekarza, tym większe szanse na wyleczenie.- tłumaczy legionowska położna.
Nowy rekord?
Bicie rekordu Guinnessa rozpocznie się o godzinie 14:00. Zanim jednak kobiety podejmą się tego wyzwania, będą miały okazję nauczyć się, jak prawidłowo badać swoje piersi, a także skorzystać ze Strefy Zdrowia, gdzie będą na nie czekać lekarze i specjaliści.
Obecny rekord kobiet jednocześnie badających się w jednym miejscu wynosi 2790. – To świetny pomysł na spędzenie nadchodzącej soboty, na pewno się wybiorę. Może jeśli pokażemy, jak wiele nas jest, to uświadomimy innym kobietom, że to jest naprawdę ważna sprawa. Sama od wielu latam badam swoje piersi regularnie. To wcale nie jest trudne, ani nie zajmuje dużo czasu. Najczęściej badam się, kiedy biorę prysznic. To już stało się dla mnie nawykiem. Zabierzcie ze sobą swoje córki, siostry, przyjaciółki i pobijmy ten rekord. Niech cały świat się dowie, że Polki mają moc! – przekonuje mieszkanka Legionowa, pani Majka.
Stanikowy re(cyc)ling
W trakcie akcji odbędzie się też zbiórka używanych biustonoszy, które trafią do recyklingu. W zamian za oddany stanik będzie można dostać kupon o wartości 20 zł na zakup nowego marki Panche. Biustonosze trafią do utylizacji, a zysk z recyklingu zostanie w całości przekazany stowarzyszeniu PARS. Panie będą miały też okazję skorzystać z porad brafitterek. Wszystko to ma na celu pokazanie, jak ważny jest dobór odpowiedniego stanika dla zdrowia kobiety. – Przez większość swojego życia nie przywiązywałam wagi do jakości stanika. Jaki mi się spodobał, to kupowałam, nawet chińszczyznę. Kiedy córka po raz pierwszy zaciągnęła mnie do sklepu z bielizną z prawdziwego zdarzenia, byłam w szoku! Okazało się, że mam zupełnie inny rozmiar, niż myślałam! – mówi pani Majka. – Często kobiety przychodzą do nas i mówią, że ich biust jest fatalny i że się go wstydzą. Dobieramy dla nich stanik i wtedy oczom nie mogą uwierzyć, jak pięknie mogą się prezentować ich piersi. Takie staniki na pewno są droższe od tych z bazarku, ale lepiej sprawić sobie jeden, a porządny, i nie robić sobie krzywdy, bo źle dopasowany stanik ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie – mówi sprzedawczyni z jednego z legionowskich sklepów z bielizną.
Nieprawidłowo dobrany biustonosz może powodować bóle pleców, ramion, a także głowy, a nawet uszkodzenie części piersiowo-krzyżowej kręgosłupa. Mimo że pojawia się coraz więcej sklepów z bielizną, gdzie personel jest odpowiednio wyszkolony, to statystyki wciąż są alarmujące – około 90 proc. Polek nosi źle dobrany stanik.
MOTORóżowi i gwiazdy
Do wsparcia akcji przyłączą się również sympatycy motocykli, którzy zorganizują wspólny, symboliczny przejazd z różnych stron Warszawy. Motocyklistki w różowych kamizelkach odblaskowych pojawią się również na Narodowym i razem z innymi kobietami będą próbować pobić rekord.
W wydarzeniu wezmą też udział m.in. Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Krystyna Kofta, Ilona Felicjańska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Anna Popek, Karolina Szostak, Ewa Wojciechowska, Aleksandra Mikołajczyk, Magdalena Waligórska, Agnieszka Wielgosz, Anna Gzyra, Elżbieta Jędrzejewska.
Katarzyna Gębal
badania są bardzo ważne również te w domu. takie samobadanie jest proste i szybkie. pomocna może się okazać rękawiczka zwiększająca czułość palców np femiglove