Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Ogrzewamy swoje domy, a wychodząc na zewnątrz zakładamy ciepłe, kurtki, czapki, szaliki. Jednym słowem – robimy wszystko, aby nie zmarznąć. Niestety nie każdy ma to szczęście…Dla wielu bezdomnych zwierząt zima to nieustanna walka o przetrwanie. Może to więc ostatni moment na zastanowienie się jak możemy pomóc psom i kotom bez dachu nad głową.
W przeciwieństwie do bezdomnych ludzi, którzy zazwyczaj mogą wpłynąć na swój los, zwierzęta nie mają wyboru. Często lądują na ulicy, nawet w samym środku zimy, bo np. przestały być uroczymi szczeniaczkami i opiekunowi już się znudziły.
Nadchodząca pora roku to dla bezpańskich zwierząt najtrudniejszy okres, w którym ciężko jest im znaleźć ciepły kąt i pożywienie. Wygłodzone i wycieńczone, często nie wytrzymują mrozów. Taka sytuacja dotyczy szczególnie kotów, gdyż psy często znajdują azyl w schronisku .Nie powinniśmy być jednak obojętni na ich los, twierdząc, że skoro nie mamy możliwości adoptować ich wszystkich to jakoś muszą dać sobie radę same. Zamiast bezradnie rozkładać ręce, zacznijmy działać.
Podziel się piwnicą
Jeśli masz własną piwnicę, otwórz jej okienko i zabezpiecz je tak, aby kot mógł wejść do środka i w każdej chwili wyjść, nie wpuszczając przy tym zbyt dużo zimna do pomieszczenia. Zapewnisz mu w ten sposób schronienie przed mrozem. Jeśli możesz postaw w piwniczce kuwetę z piaskiem lub żwirem a także miskę z wodą i jedzeniem. Pamiętaj, że takie miejsce musi być regularnie sprzątane i dezynfekowane. Mieszkasz w bloku i piwnicę dzielisz z innymi mieszkańcami? Spróbuj przekonać ich do tego pomysłu.
Koci domek
Jeśli sam pomysł konsultacji z sąsiadami przyprawia Cię o gęsią skórkę, albo z różnych innych powodów nie możesz pozwolić sobie na udostępnienie kotom piwnicy, zbuduj dla nich domek. Taka pomoc nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wybudowanie go jest bardzo proste. Wystarczy zwykły karton, odrobina taśmy i styropianu z marketu budowlanego do ocieplenia wnętrza oraz folia lub cerata do zabezpieczenia przed wilgocią. A więc do dzieła!
Instrukcja wykonania kociego domku:
1.Przygotuj odpowiedni karton – nie za duży, bo kot nie będzie w stanie wypełnić go własnym ciepłem, ale i nie za mały. Zwierzak musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji w domku.
2.Wytnij otwór wejściowy – najlepiej aby miał około 14×14 cm.
3.Zaklej dół i górę kartonu szeroką taśmą (także od środka). Warto też zrobić to samo ze wszystkimi kantami kartonu.
4.Dociepl domek. Każdy bok osobno oklej odpowiednio dociętym kawałkiem płyty styropianowej. Do przymocowania styropianu użyj szerokiej taśmy klejącej. Ważne jest aby styropian był dobrze przymocowany i się nie przemieszczał. Jego mocne przyklejenie usztywni całą konstrukcję. Zwróć szczególną uwagę na wejście do budki; styropian należy przytwierdzić tak, aby tektura nie była widoczna oraz aby woda nie dostawała się pod styropian. W przeciwnym razie ścianki domku mogą szybko nasiąknąć wodą i nie posłuży on zbyt długo.
5.Całą konstrukcję owiń materiałem nieprzemakalnym (np. ceratą lub trochę grubszą folią). W środku powstałego „domku” przygotuj kotu posłanko z wełny lub polaru.
6.Jeśli masz taką możliwość, zrób nad wejściem mały daszek z kawałka pleksy lub gumy.
7.Pamiętaj, aby ustawić domek tam gdzie koty najczęściej przebywają (np. pod balkonami, w krzakach lub koło śmietnika
Opracowane na podstawie: www.helpanimals.pl
A co z psami?
Kiedy zobaczysz błąkającego się psa a sam nie masz możliwości adoptowania takiego czworonoga, nie bądź obojętny i wezwij straż miejską. Możesz zabezpieczyć zwierzaka do czasu przyjazdu służb, np. zabierając go do domu, piwnicy czy przywiązując do drzewa. Jednak pamiętaj – nie ryzykuj i bądź ostrożny. Jeśli już się na to zdecydujesz zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie kieruj się emocjami i nie przytulaj psa, ponieważ może on zrozumieć Twoje intencje zupełnie odwrotnie. Kiedy już funkcjonariusze przyjadą na miejsce, na pewno zadbają by zwierzak trafił do schroniska i miał zapewnione ciepłe schronienie i pożywienie. Nie zakładaj z góry, że błąkający się pies został przez kogoś porzucony. Być może okaże się, że jego właściciel właśnie usilnie go szuka. Przechodząc obojętnie odbierasz takiemu zwierzakowi szansę na powrót do kochającej rodziny!
Kolejnym dobrym pomysłem jest wsparcie któregoś ze schronisk . Nie musi to być pomoc finansowa, możesz np. zostać wolontariuszem i zorganizować akcję zbiórki karmy, koców czy kołder.
Katarzyna Gębal