Kiedy tylko na dworze robi się zimno, w domach natychmiast włączamy ogrzewanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że niesprawdzone wcześniej przewody kominowe i wentylacyjne podnoszą jednak ryzyko zatrucia czadem – bezbarwnym i niewyczuwalnym gazem, nazywanym słusznie cichym zabójcą. Co roku w ten sposób umiera kilkadziesiąt osób.

Statystyki są zatrważające. W ciągu ostatnich pięciu lat w całej Polsce na skutek zatrucia tlenkiem węgla zginęło 45 osób, a 742 uległy zatruciu. Od początku września tego roku tylko na Mazowszu odnotowano 58 przypadków zatruć. Dwóch osób nie udało się uratować. Także i na terenie powiatu legionowskiego mieliśmy w tym roku kilka zatruć czadem. Na szczęście, żadne z nich nie skończyło się tragicznie.
Najskuteczniejszym sposobem na wykrycie tlenku węgla jest czujka, które głośnym alarmem ostrzeże nas przed trującym gazem. Jest ona prosta w montażu, a jej koszt to około 80 – 100 złotych. Systematycznie trzeba też przeprowadzać kontrole techniczne przewodów kominowych i wentylacyjnych. Należy często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe) oraz użytkować tylko urządzenia sprawne technicznie. Przy wymianie okien, należy natomiast sprawdzić ich wentylację, ponieważ nowe są bardziej szczelne w stosunku do tych wcześniej stosowanych w budynkach.
Do najczęściej popełnianych błędów, które mogą kosztować życie, należy: zasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, brak cyklicznych przeglądów urządzeń grzewczych oraz przewodów dymowych i wentylacyjnych, samodzielne instalowanie przewodów grzewczych bez fachowej opieki czy bagatelizowanie pierwszych objawów podtrucia tlenkiem węgla. Użytkownicy domów, którzy ogrzewają pomieszczenia, powinni być uczuleni na takie objawy jak: duszności, bóle i zawroty głowy, w tym nudności, wymioty, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenie rytmu serca czy oddychania. Ich przyczyną może być właśnie ulatniający się tlenek węgla. W takich sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

zig