Z ostatniego raportu NIK wynika, że działania realizowane przez Policję i straże miejskie na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów są niewystarczające w stosunku do faktycznego poziomu zagrożenia. Postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda w powiecie legionowskim i czy faktycznie jest tak źle.
Policjanci drogówki prowadzą akcje pod nazwą „Bezpieczna Jesień” i „Bezpieczni po zmroku”, przygotowane z myślą o tych dwóch porach roku. Działania te mają przede wszystkim uświadomić pieszym jak ważne jest noszenie odblasków. Przypomnijmy, że od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Jak twierdzą policjanci, gdyby przepisy te były respektowane w wielu przypadkach zapewne udałoby się uniknąć tragedii. Jak mówią, czym skorupka za młodu nasiąknie, na starość trąci. I nie sposób nie przyznać racji temu przysłowiu. Dlatego też policjanci, a także straż miejska od lat prowadzą działania profilaktyczno-edukacyjne, które zaczynają już od przedszkoli. Na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą informują jak dbać o swoje bezpieczeństwo, będąc uczestnikiem ruchu drogowego. Uczniom rozdawane są również odblaski. Takie pogadanki przeprowadzane są również z seniorami. – Ponadto policjanci przeprowadzają wiele stałych działań na drogach, prowadzonych przez cały rok. Są to różne akcje zlecone przez jednostkę nam nadrzędną czyli Komendę Stołeczną Policji. Te działania to m.in. „Prędkość” „Alkohol i Narkotyki”, „Pasy”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Bezpieczny weekend”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczne wakacje (ferie)”. Te akcje mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym wszystkim użytkownikom dróg, stosowanie represji za popełniane wykroczenia w ruchu drogowy i eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących – informuje oficer prasowy KPP Legionowo, podkom. Emilia Kuligowska.
A jak przedstawiają się policyjne statystyki? – Od 1 stycznia 2015 r. do 31 października 2015 r. na terenie powiatu doszło do 50 wypadków gdzie śmierć poniosło 7 osób, zaś rannych zostały 63 osoby. Natomiast w analogicznym okresie w roku 2016 r. doszło do 26 wypadków gdzie śmierć poniosło 2 osoby, zaś rannych zostało 35 – podsumowuje podkom. Kuligowska. Można więc wywnioskować, że liczba wypadków na drogach zmniejszyła się więc niemalże o połowę. Miejmy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma i kolejne miesiące, a także lata będą jeszcze bezpieczniejsze.
Katarzyna Gębal