Od 1 sierpnia br. kilkudziesięciu młodych ludzi bierze udział w projekcie, jaki z inicjatywy Stowarzyszenia Społecznie Aktywni, działającego w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, jest realizowany w Legionowie. Słowo firmujące całe to przedsięwzięcie mówi wystarczająco wiele o jego istocie oraz celach. PAKA oznacza bowiem funkcjonującą na osiedlu Młodych Pracownię Aktywnych Kreatywnych Animatorów.
Każdy człon tej nazwy ma swoje głębokie uzasadnienie. W Pracowni przy ul. Olszankowej E (ale również w legionowskiej Poczytalni) dzieci oraz młodzież w wieku od 12 do 18 roku życia znalazły to, czego dotąd często bezskutecznie w mieście poszukiwali. Warsztaty hip-hopowe lub graffiti? Proszę bardzo! Pouczające spotkania z komputerem? Oczywiście! Nowatorskie zajęcia plastyczne, taneczne i teatralne? Ma się rozumieć! Tak interesująca, różnorodna oferta sprawiła, że okoliczna młodzież chętnie i z własnej woli dała zamknąć się do PAKI. Jest tam w sumie miejsce dla 70 osób, więc jeśli ktoś nie ma co zrobić z wolnym czasem, też może rozważyć taki „areszt”. Wystarczy znaleźć na Facebooku Stowarzyszenie Społecznie Aktywni, a następnie wejść w zakładkę „PAKA”. Warto jednak wiedzieć, że funkcjonująca według planu do 31 czerwca 2017 roku Pracownia Aktywnych Kreatywnych Animatorów ma służyć nie tylko zabawie. – Dzięki realizacji projektu, na który zdobyliśmy dofinansowanie z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, uczestnicząca w nim młodzież ma szansę zwrócić uwagę na problemy lokalne, poruszyć je w realizowanych następnie projektach społecznych i pokazać swoją aktywność obywatelską. Zmieni się przez to być może, czasami nieprzychylne, nastawienie do młodych ludzi, a z efektów ich pracy skorzystają inni mieszkańcy – mówi Anna Brzezińska, koordynatorka projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.
Chociaż słowo „paka” kojarzy się z ograniczeniem wolności, bywalcy legionowskiej PAKI mają jej, ile tylko zechcą. Mając zielone światło dla swej kreatywności, mogą realizować własne pomysły i uzyskać pomoc w ich popularyzacji. W Pracowni rodzą się nowe inicjatywy, przyjaźnie, budzi się też świadomość własnej roli, jaką można odegrać w kształtowaniu swego najbliższego toczenia. Twórcy projektu mają nadzieję, że zdobyte w Pace umiejętności młodzi legionowianie wykorzystają później na rzecz swego miasta. Jedno wydaje się pewne: będą do tego dobrze przygotowani.