Zmarł Lucjan Spletsteser, Honorowy Obywatel Miasta Legionowa, uczestnik Powstania Warszawskiego, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Polski Walczącej i aktywny działacz w organizacjach kombatanckich. Jego pogrzeb odbył się w piątek (24 lutego) w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie. Spoczął on na legionowskim cmentarzu.
Lucjan Spletsteser, ps. Kawka, urodził się 6 czerwca 1929 roku w Zegrzu. W okresie międzywojennym, jako uczeń szkoły podstawowej, aktywnie działał w harcerstwie. Po wybuchu wojny wstąpił do Szarych Szeregów. Działał w drużynie „Dąb” hufca „Rój – Tom”, gdzie został przeszkolony jako łącznik i wywiadowca. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego Lucjan Spletsteser znajdował się na zgrupowaniu przy ul. Batorego 12 w Legionowie. Od swoich przełożonych otrzymał rozkaz przekazania szyfrogramu do walczącej Warszawy i szybki powrót do Legionowa. Gdy dotarł w wyznaczone miejsce kontaktowe, nikogo tam już nie było. Ponieważ nie mógł też wrócić, bo Niemcy dobrze pilnowali wszystkich mostów, zdecydował o zniszczeniu szyfrogramu i przedarciu się do zakonspirowanej składnicy sprzętu radiołączności i broni zrzutowej, znajdującej się przy ul. Leszno 45, której kierownikiem był jego ojciec.
Tam brał udział w organizowaniu polowej radiostacji oraz prowadził obserwacje w celu aktualizacji rozlokowania niemieckich punktów snajperskich. Wykonywał także zadania łącznikowe i zaopatrzeniowe między oddziałami powstańczymi oraz uczestniczył w akcjach zdobywania żywności na użytek powstańców i ludności cywilnej. Po upadku powstania trafił do niewoli. Do lutego 1945 r. przebywał w Niemczech w obozie Gross Rossen.
Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Polski. W 1949 r. przybył do Legionowa, aby u jego ówczesnych władz zabiegać o wybudowanie pomnika upamiętniającego legionowskich harcerzy, poległych w pierwszych dniach warszawskiej insurekcji. Niestety, wtedy jeszcze bezskutecznie. Udało się to dopiero na początku lat osiemdziesiątych. Obelisk do dziś stoi na osiedlu Batory.
W 1950 r. Lucjan Spletsteser, będąc w Legionowie, został aresztowany. Był więziony w areszcie Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Sierakowskiego i przy ul. 11 Listopada. W 1951 r. Wojskowy Sąd Rejonowy bezprawnie skazał go na 5 lat więzienia. Wyrok odbywał w więzieniach w Rawiczu i Strzelcach Opolskich. Dopiero 18 lutego 1993 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie unieważnił postanowienie Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 20 marca 1951 r.
Przez cały okres powojenny „Kawka” mocno zabiegał o należyte upamiętnienie jego poległych kolegów z Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Pełnił on funkcję przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Polski Walczącej, był też aktywnym członkiem organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Związku Powstańców Warszawskich oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim i Medalem Za Warszawę. W 2002 Rada Miasta Legionowo zdecydowała o przyznaniu Lucjanowi Spletsteserowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Legionowa.
Elph