Choć medycyna nieustannie idzie do przodu to krwi dalej nie da się w żaden sposób zastąpić. Pomimo wielu kampanii w mediach, wciąż wielu z nas nie oddało jej ani razu. Tymczasem wystarczy poświęcić około półgodziny by uratować komuś życie i co, dla niektórych będzie zaskoczeniem poprawić swój stan zdrowia…
Krew to z pewnością najpiękniejszy dar jaki możemy podarować innemu człowiekowi. W końcu gdyby nie transfuzje, w wielu przypadkach lekarze byliby zmuszeni bezradnie rozłożyć ręce i przekazać rodzinie pacjenta wiadomość najsmutniejszą z możliwych. Pomimo tego, że wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, wciąż wielu z nas przechodzi obojętnie obok stacjonującego w mieście krwiobusu. Jeśli więc nie przekonują cię te szlachetne argumenty, może warto spojrzeć na oddawanie krwi z perspektywy korzyści, jakie może ono przynieść naszemu zdrowiu? Twierdzisz, że to nie możliwe? Mylisz się…
Jesteś mężczyzną i często jesz czerwone mięso? A może jesteś kobietą, która skąpo miesiączkuje? Jeśli odpowiedź brzmi tak to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że masz w swoim organizmie nadmiar żelaza. Odpowiesz – świetnie, lepiej mieć go zbyt dużo niż na deficycie, przynajmniej nie grozi mi anemia. Cóż, to nie takie proste… Istnieje wiele dowodów naukowych na to, że nadmiar żelaza jest toksyczny i może być jedną z przyczyn chorób metabolicznych, takich jak np. cukrzyca. Wynika to z faktu, iż żelazo łatwo się utlenia, co prowadzi do stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Niestety nasz organizm nie radzi sobie z wydalaniem nadmiaru tego pierwiastka. Łatwo więc wysunąć wniosek, że jeśli zostaniemy sumiennym krwiodawcą możemy mu w tym pomóc. Badania prowadzone przez ostatnie kilkanaście lat, jasno pokazują także, że regularne oddawanie krwi zmniejsza ryzyko zawału serca, nowotworów, a także obniża cholesterol, pomaga zwalczać stany zapalne i kontrolować cukrzycę.
Choć bezapelacyjnie największą korzyść z oddawania krwi czerpią Ci, którzy ją otrzymują to śmiało można stwierdzić, że ten szlachetny czyn przynosi szereg korzyści zdrowotnych krwiodawcy. Już w najbliższą sobotę (9 września) w godzinach 9.00 – 13.00 mieszkańcy Jabłonny i okolicznych gmin będą mieli okazję podzielić się życiem. Krwiobus stanie bowiem przed Pałacem PAN.
Katarzyna Gębal
Upusty krwi- tak mogą być z korzyścią stosowane ale w chorobach typu hemochromatoza czy czerwienica, czy to dotyczy dawców z poziomem żelaza w normie? Nie. Zupełnie Pani nie wie o czym pisze. Bardzo jestem ciekaw na jakich „wielu dowodach naukowych” się Pani opiera. Czyżby dział zdrowie w gazetce typu Przyjaciółka czy Pani Domu? Pozostałych pseudonaukowych wywodów nie będę komentował…