Zbliża się zima, za oknem termometry pokazują już jednocyfrowe temperatury, w związku z tym coraz łatwiej o wychłodzenie organizmu. Policjanci apelują, abyśmy mieli oczy szeroko otwarte, bo może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Tak jak ostatnio, w przypadku zaginionej 69-latki…
W pierwszy weekend listopada policjanci z Legionowa dostali informację o zaginięciu 69-latki. Jak się okazało, kobieta była chora na Alzheimera. Rano wyszła z domu na cmentarz i nie wróciła aż do wieczora. W końcu po godzinie 18.00 zaniepokojony mąż postanowił zwrócić się o pomoc do policjantów. Funkcjonariusze natychmiast wyruszyli na poszukiwania 69-latki. Na szczęście po dwóch godzinach kobieta została odnaleziona i wszystko skończyło się szczęśliwie. Jednak jak podkreśla, rzeczniczka legionowskiej policji podkom. Emilia Kuligowska, w takiej sytuacji każde 60 minut może być decydujące, dlatego powinniśmy zachować czujność.
– Na przykładzie tego zdarzenia apelujemy do Państwa, aby zwracać uwagę i mieć nadzór nad osobami, które ze względu na swoją sytuację życiową, podeszły wiek, choroby związane z zanikami pamięci czy też, niepełnosprawność umysłową bądź ruchowa mogą znaleźć się w sytuacjach stanowionych zagrożenie dla ich życia i zdrowia takich jak. niskie temperatury powietrza, brak orientacji w terenie, szybko zapadający zmrok – informuje podkom. Kuligowska.
Należy więc pamiętać, że szczególnie narażeni na wychłodzenie organizmu są bezdomni, osoby starsze, a także osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Jak zaznacza rzeczniczka KPP Legionowo, każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Poza tym, jeśli mamy w rodzinie osoby chore, powinniśmy objąć je specjalną opieką i nie pozwalać im na samotne wędrówki, gdyż te mogą mieć tragicznie zakończenie.
– Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze strażą miejską, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy – podsumowuje podkom. Kuligowska.
oprac. KG