Lada dzień ruszy rekrutacja do szkół średnich. Jak co roku sporo młodych legionowian wybierze z pewnością placówki warszawskie. Muszą się oni niestety liczyć z tym, że o przyjęcie do wymarzonego liceum może być teraz znacznie trudniej niż to było jeszcze w ubiegłym roku. W takiej sytuacji, warto więc może się zastanowić nad kontynuacją nauki w rodzinnym mieście.
– W związku z tak zwaną dobrą zmianą i reformą, czy dereformą edukacji, jak niektórzy mówią, we wrześniu do szkół średnich trafi podwójny rocznik. To są zarówno ci, którzy kończą klasy ósme szkół podstawowych i jak i ci, którzy kończą klasy trzecie gimnazjum. Tak sytuacja oznacza kumulację rocznika, przez co zabraknie miejsc dla wszystkich chętnych – powiedział Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. Szacuje się, że już teraz w warszawskich placówkach brakuje około 14 tysięcy miejsc. A to oznacza, że dla wielu młodych mieszkańców Legionowa dostanie się do swojego wymarzonego stołecznego liceum może być niezwykle trudne. Dobre wyniki w nauce mogą już bowiem nie wystarczyć. – Zachęcam więc wszystkich młodych mieszkańców Legionowa, którzy są ambitni, chcą się dobrze kształcić i mają dobre wyniki w nauce, aby skorzystali z oferty naszego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Jest to dobra szkoła z dobrą ofertą – mówi prezydent Zadrożny.
Na kandydatów do liceum, trzy- i czteroletniego czekają tam po cztery klasy o różnych profilach. Będą to kierunki zarówno humanistyczne jak i specjalizujące się w przedmiotach ścisłych. Trzeba tu też wspomnieć, że szkoła nawiązała ostatnio współpracę z dwiema wybitnymi uczelniami wyższymi, czyli z Uniwersytetem Warszawskim i Wojskową Akademią Techniczną. – Nowością jest klasa matematyczno-informatyczna. W tym roku podpisaliśmy umowę o patronacie z WAT-em między dlatego, że chcemy aby młodzież ucząca się naszej szkole matematyki i informatyki miała możliwość uczestniczenia w różnych warsztatach naukowych, zajęciach oraz wykładach i mogła nie tylko wyjeżdżać na WAT, ale także uczestniczyć w wykładach w naszej placówce – powiedziała Maria Serdeczna, dyrektor ZSO nr 2 w Legionowie. Pozostałe kierunki kształcenia to klasa medialna z rozszerzonym językiem polskim i Wiedzą o Społeczeństwie, klasa europejska z rozszerzoną geografią i WOS-em – obie są objęte patronatem Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz klasa medyczna z rozszerzoną biologią i chemią.
We wszystkich klasach będzie również prowadzona nauka języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a jako drugi język do wyboru jest niemiecki, rosyjski lub francuski. Wszystkie klasy mają też po jednej dodatkowej godzinie tygodniowo, przyznanej przez gminę, na realizację matematyki oraz przedmiotów rozszerzonych. – W naszej szkole proponujemy również realizację rożnych projektów edukacyjnych na przykład Biomed dla klasy biologiczno-chemicznej lub Przygoda z Teatrem, gdzie młodzież przez cały rok przygotowuje się do przedstawienia sztuki w języku angielskim, a następnie wystawiamy ją dla uczniów w sali widowiskowej ratusza. Realizujemy również programy autorskie i różnego rodzaju programy edukacyjne. Nasza młodzież bierze także udział w wielu konkursach. Ostatnio wygrali na przykład debaty oksfordzkie, pokonując wiele renomowanych szkół – mówi dyrektor Serdeczna. – Zachęcamy do tego, aby uczyć się w Legionowie, bo odpadają dojazdy i związane z tym utrudnienia. Tu jest blisko, na miejscu, a jednocześnie na wysokim poziomie nauczania – dodaje Piotr Zadrożny.
Spotkanie informacyjne dla chętnych do kontynuowania nauki w „Królewskiej dwójce” zaplanowano na wtorek 5 marca na godzinę 18.00