Pisaliśmy niedawno o tyleż zaskakującej, co budzącej uzasadnione obawy przerwie w modernizacji legionowskiego odcinka DK 61. Chcąc nie chcąc, pracownicy firmy Skanska wrzucili na luz, zeszli z placu budowy i czekają na zielone światło od Wojewody Mazowieckiego. O powody decyzyjnego przestoju zapytaliśmy biuro jego rzecznika. Kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedź, niestety bez choćby przybliżonej daty zakończenia biurokratycznej drogi przez mękę.
Urzędnicy z Zespołu Prasowego Województwa Mazowieckiego potwierdzili, że 25 maja 2018 r. wykonawca złożył do wojewody „wniosek o wydanie zezwolenia na rozbudowę DK 61 do parametrów klasy GP na odcinku Legionowo – Zegrze Południowe, z wyłączeniem zatoki autobusowej, oraz wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego dla rozbudowy drogi krajowej nr 61 – przejście przez Legionowo wraz z budową zjazdu na odcinku II”. W firmie Skanska liczono, że działając z takim wyprzedzeniem, w porę uzyskają konieczne decyzje i unikną awaryjnego hamowania robót. Ale nie uniknęli.
Jak wyjaśniają pracownicy wojewody, inwestor wnioskował o ponowne przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i załączył do dokumentacji stosowny raport. W tej sytuacji wdrożono przewidziane prawem procedury. „Wojewoda, działając na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie o zajęcie stanowiska w sprawie, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, a także o zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa” – informują podwładni Zdzisława Sipiery. Dodając komunikat sugerujący, że teraz ich szef może tylko czekać: „Obecnie postępowanie prowadzone jest przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Po wydaniu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie postanowień uzgadniających warunki realizacji inwestycji, Wojewoda Mazowiecki zgodnie z przepisami prawa podejmie czynności, zmierzające do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej”.
Kiedy to nastąpi, nic pewnego nie wiadomo. Na urzędowych korytarzach mówi się o co najmniej trzech miesiącach poślizgu.
Wonder