Od razu uspokajamy: w tytule nie chodzi o roje żądnych żądlenia owadów, które terroryzują mieszkańców powiatu. Dotyczy on jedynie prężnej działalności chotomowskiego Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły. Ruszyło ono właśnie z kolejnym projektem, tym razem pod wszystko mówiącą nazwą „Chrońmy nasze pszczoły”. Jego realizacja zakończy się w przyszłym roku.
Przedsięwzięcie, jakie doszło do skutku dzięki wsparciu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, to jeden z dwóch projektów z naszego powiatu, które uzyskały wysokie oceny i będą realizowane w ramach aktualnej edycji programu. Co więcej, to jedyny w kraju projekt ukierunkowany na ochronę pszczół. Trudno się więc dziwić, że znalazł się w gronie zaledwie 141 spośród 3700 wniosków, które otrzymały wystarczającą liczbę punktów, by być w grupie beneficjentów FIO 2019-2020.
Korzystając z otrzymanej dotacji, Stowarzyszenie zamierza przeprowadzić całodzienne, bezpłatne warsztaty dla 24 klas szkół podstawowych z powiatu legionowskiego, a także zajęcia warsztatowe dla 5 grup z lokalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W ramach projektu pszczelarze przekażą też do Centrum Integracji Społecznej w Legionowie mikropasiekę wraz z pełnym wyposażeniem oraz przeszkolą 20 podopiecznych CIS. Natomiast dla osób niezorganizowanych Stowarzyszenie ma ofertę specjalną – 8 sesji w domku apiterapii, który powstanie na terenie pasieki edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie. Będzie to pierwsza taka konstrukcja w powiecie, a może nawet na Mazowszu. Umożliwi ona bezpieczne, bez bezpośredniego kontaktu z pszczołami leczenie atmosferą czterech pracujących rodzin pszczelich. Atmosferą, czyli poprzez zapach, powietrze, dźwięki i przyjazne pole magnetyczne wytwarzane przez pszczoły.
Ze względu na skalę działań projekt rozpisano na 2 lata. Już teraz cieszy się on dużym zainteresowaniem. – Wkrótce do Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz szkół z ofertą warsztatów dla klas III-IV zgłoszą się nasi koordynatorzy. Mamy nadzieję, że w ramach udziału w projekcie uczestnicy będą zakładali przydomowe ogródki i rabaty z powierzonych pakietów nasion lub zaopiekują się mikro ulami, w których zasiedlone będą pszczoły murarki – mówi Marek Dudek, prezes SSP Nasze Pszczoły.
Zarząd Stowarzyszenie deklaruje gotowość przyjęcia pierwszych grup szkolnych już na początku czerwca br. Pytania związane z uczestnictwem w projekcie można kierować na adres fio2019.projekt@nasze-pszczoly.pl.