Nie pierwszego, ale w tym roku wyjątkowo drugiego września, ponad pięć i pół tysiąca uczniów legionowskich szkół oficjalnie i uroczyście rozpoczęło nowy rok szkolny. Powodzenia oraz wytrwałości w czekających ich edukacyjnych wyzwaniach, życzyli im zarówno dyrektorzy szkół, w których się uczą, jak i przedstawiciele władz miasta oraz spółki KZB, do której należą wszystkie obiekty oświatowe w mieście.
– Początek roku to jest taki czas gdzie się życzy samych udanych i szczęśliwych rzeczy. Ja wam więc życzę udanego i wspaniałego roku szkolnego. Życzę wam, żebyście przeżyli mnóstwo wspaniałych przygód, żebyście realizowali najciekawsze projekty na świecie, żebyście mieli wspaniałych przyjaciół i żebyście się z nimi dobrze bawili przy nauce – mówiła w trakcie uroczystości rozpoczęcia roku Dorota Kuchta, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie. – Ja bym się tylko bardzo cieszył, żebyście na zakończenie roku szkolnego byli tak samo uśmiechnięci jak jesteście dzisiaj. Żebyście ten cały rok, który jest przed wami, wykorzystali do tego, żebyście się stali tak mądrzy, że zaskoczycie wszystkich i żeby promocja do następnej klasy nie była dla was żadnym problemem – dodał Janusz Klejment, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Legionowo. – Ja z kolei życzę wam wszystkiego najlepszego i najpiękniejszego, żebyście w szkole byli szczęśliwi i radośni. Pamiętajcie, że szkoła to wasz drugi dom, tylko troszeczkę większy. Bądźcie tu więc szczęśliwi. Życzę wam wszystkiego najlepszego na ten nowy rok szkolny – mówiła Irena Bogucka, prezes KZB Legionowo.
A jaki on będzie? Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa odpowiedzialny za miejską oświatę, ma nadzieję, że będzie on przede wszystkim spokojniejszy niż ubiegły. – Bardzo liczę na to, że ten nowy rok będzie spokojniejszy niż poprzedni i że uda się go przepracować bez strajków. Być może będzie jakaś akcja protestacyjna, ale mam nadzieję, że te problemy, które były w minionym roku szkolnym, ominą nasze placówki – powiedział prezydent. Pomóc w tym na pewno powinny uchwalone na ostatniej sesji rady miasta podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli pracujących w legionowskich szkołach. – Zwiększyliśmy o 50 procent wysokość wydatków motywacyjnych, które dotyczą każdego nauczyciela, czy pedagoga pracującego w naszych placówkach. W tej chwili zastanawiamy się jeszcze nad kwestią dodatków funkcyjnych dla tych osób, które pełnią różnego rodzaju funkcje w placówkach oświatowych – dodał Piotr Zadrożny.
Co do samych szkół, to w związku z likwidacją gimnazjów, w tych placówkach gdzie były zespoły szkół, od tego roku szkolnego będzie się uczyła mniejsza liczba uczniów. To z kolei powinno wpłynąć na skrócenie czasu ich pracy. Nie dotyczy to niestety jedynego liceum prowadzonego przez miasto, czyli Królewskiej Dwójki. Tam, podobnie jak w innych szkołach ponadpodstawowych, był bowiem problem z podwójnym rocznikiem. – Tutaj oczywiście uczniów będzie mniej więcej o 40 procent więcej. W związku z tym ten czas pracy w liceum się wydłuży, ale też nie bardzo znacząco. Na razie plan lekcji pokazuje, że te zajęcia obowiązkowe kończą się około godziny 16.20. Nie jest to więc jakaś dramatyczna sytuacja jak w niektórych szkołach, chociażby w stolicy, gdzie jak słyszymy zajęcia mają trwać do godziny 19.00. Oczywiście w późniejszych godzinach będą się odbywały zajęcia dodatkowe, czy też SKS-y, ale są one przeznaczone tylko dla tych, którzy chcą z nich korzystać – powiedział prezydent Zadrożny.
Trzeba też docenić pracę, jaką w trakcie wakacji wykonała spółka KZB Legionowo, aby wszystkie placówki oświatowe w mieście zostały odpowiednio przygotowane do nowego roku szkolnego, tak aby młodzi legionowianie mogli z nich komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie korzystać. Od tego roku szkolnego Legionowo włączy się też w rządowy program dotyczący opieki stomatologicznej. Gmina ma podpisać porozumienia z gabinetami stomatologicznymi, które mają kontrakty z NFZ lub planują je zawrzeć, aby uczniowie z legionowskich szkół mieli w nich zapewnioną nieodpłatną opiekę stomatologiczną, zarówno w kwestii profilaktyki jak i leczenia. Informacje o tym będą przekazywane na zebraniach szkolnych oraz poprzez dzienniki elektroniczne.
Problemem dla legionowskiej oświaty jest natomiast dość spora liczba nauczycielskich wakatów. – Radzimy sobie w ten sposób , że nauczyciele, którzy są zatrudnieni biorą więcej godzin zajęć, ale faktem jest, że brakuje nam w tej chwili specjalistów, szczególnie z przedmiotów ścisłych. Szukamy tu więc różnych rozwiązań. Apelujemy chociażby do środowiska naukowego o to, żeby nas wsparło. Jeżeli ktoś chciałby pracować w naszej szkole, to zapraszamy serdecznie – powiedział prezydent Zadrożny.