Gdy przed kilkoma laty dziarsko wkroczyły, a właściwie wleciały na forum lokalnej oświaty, Wesołe Sówki, czyli niepubliczne przedszkole prowadzone przez spółkę KZB Legionowo, błyskawicznie zaskarbiły sobie sympatię dzieci oraz ich rodziców. Sądząc choćby po ubiegłorocznych dokonaniach działającej w dwóch lokalizacjach placówki, całkowicie sobie na nią zasłużyły.
Najpierw Wesołe Sówki rozgościły się w odremontowanej siedzibie po działającym tam wcześniej miejskim przedszkolu przy ul. Jagiellońskiej 40, później zaś zawitały na osiedle Piaski, gdzie przy Al. 1 Dywizji Zmechanizowanej zajęły przestronne pomieszczenia na parterze nowego, postawionego przez gminę budynku mieszkalnego. Mając solidną bazę lokalową oraz wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, Wesołe Sówki mogły z marszu zaoferować małym legionowianom opiekę na wysokim poziomie. – W ubiegłym roku, przy zastosowaniu nowoczesnych metod pracy, zrealizowaliśmy podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Zorganizowaliśmy też dla dzieci wiele zajęć rozwijających ich uzdolnienia i pasje – mówi Grażyna Rzewuska, dyr. Niepublicznego Przedszkola Wesołe Sówki w Legionowie. Złożyły się na to przeróżne imprezy, zabawy integracyjne, wycieczki, konkursy, turnieje, koncerty, teatrzyki, labo- eksperymenty, zajęcia muzyczne, teatralne, kulinarne i sprawnościowe, a także festiwale, dzięki którym zajęcia stawały się atrakcyjniejsze, w sposób aktywny i twórczy wspierając realizację podstawy programowej.
Poza licznymi konkursami zewnętrznymi, w których brało udział przedszkole, Sówki organizowały wewnętrzne i zewnętrzne konkursy recytatorskie i plastyczno-techniczne, m.in. „Wierszowisko”, „Jesienny Spacer”, „Dziecko w świecie przyrody” oraz „Moja wymarzona książka”. Uczestniczyły też w trzech ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Studium Prawa Europejskiego. Dało to dzieciom możliwość pokazania swoich umiejętności i wykazania się wiedzą, wyzwoliło również motywację do dalszego działania i pozwoliło na zdobycie nowych doświadczeń.
Zgodnie z planem rozwoju placówki, w każdym miesiącu odbywały się tam imprezy mające na celu integrację wychowanków ze środowiskiem rówieśniczym i rodzinnym. – Już same przygotowania do uroczystości stworzyły wiele okazji do wyzwalania różnorodnej aktywności dziecięcej, uczyły współpracy w grupie, a ich przebieg dawał wiele radości i przyjemności nie tylko dzieciom, ale również rodzicom lub dziadkom – mówi Justyna Bicz, zastępca dyr. Wesołych Sówek. Ponadto ubiegły rok był bogaty w wycieczki. Dzieci odwiedziły m.in. Teatr Guliwer, Muzeum Narodowe oraz Centrum Nauki Kopernik. Rozwijając u maluchów zainteresowania teatrem i muzyką, a także uwrażliwiając na kulturę, sztukę i świat, przedszkole cyklicznie zapraszało artystów i muzyków, którzy wystawiali przedstawienia teatralne i dawali koncerty. Przedszkole realizowało programy oferowane przez instytucje zewnętrzne w celu poszerzania zainteresowań dzieci, dbałości o bezpieczeństwo, promocję zdrowia i uwrażliwianie przedszkolaków na piękno i konieczność ochrony przyrody. W placówce prowadzono też innowacje wdrażające treści prozdrowotne, projekt sensoryczny oraz fotograficzny, którego głównym celem było zainteresowanie dzieci potrzebą dokumentowania rzeczywistości.
W ramach z integracji ze środowiskiem lokalnym przedszkole współpracowało z wieloma instytucjami, w tym oczywiście ze spółką KZB Legionowo, która jako organ prowadzący zapewniła duże wsparcie i pomoc w realizacji imprez środowiskowych, Urzędem Miasta Legionowo, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Strażą Miejską, Centrum Szkolenia Policji oraz lokalnymi firmami. Jednocześnie przedszkole dbało o podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej. Nauczycielki przez cały rok wymieniały się doświadczeniami i nowościami, na bieżąco śledziły nowe publikacje pedagogiczne, uczestniczyły także w dwunastu szkoleniach zewnętrznych.
Co nie jest bez znaczenia, bardzo dobrze układała się współpraca z rodzicami. Aktywnie włączali się oni w organizację wielu imprez przedszkolnych, chętnie brali udział w zajęciach otwartych, spektaklach teatralnych, prezentowali swoje zawody, uczestniczyli także w kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Regularne kontakty z rodzicami pozwoliły nawiązać z nimi harmonijne relacje i wspólnie działać na rzecz dobra i rozwoju dzieci. Wesołe Sówki oferowały też wsparcie dla rodziców w postaci spotkań szkoleniowych na temat ich ważnej roli w życiu przedszkola oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dwa razy w semestrze rodzice byli zapoznawani z wynikami obserwacji dzieci i kierunkami ich pracy indywidualnej.
Krótko mówiąc, w Wesołych Sówkach wydarzyło się w ubiegłym roku bardzo wiele, było mądrze, a przy tym ciekawie. No i przede wszystkim wesoło.