Zbliża się majówka. W tym roku będzie ona jednak wyjątkowo smutna. Z powodu epidemii koronawirusa prawie wszystkie imprezy plenerowe w mieście zostały bowiem odwołane. Zostaje nam więc tylko powspominać, jak w poprzednich latach świętowaliśmy te dni.
Ta data dla legionowian to nie tylko kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest ona też bardzo ważna dla historii Legionowa. Tego bowiem dnia w 1919 roku osada Jabłonna Nowa dostała nazwę Legionowo, a w 1952 nasze miasto otrzymało prawa miejskie. – Musiała nad nami czuwać opatrzność boża, że właśnie z tym tak bardzo istotnym dla historii Polski dniem wiążą się też najważniejsze dla naszego miasta chwile – mówił w 2008 roku podczas majowych uroczystości prezydent Roman Smogorzewski.
Podczas tych samych obchodów, poza oczywiście częścią patriotyczną, na którą tradycyjnie składała się msza za ojczyznę oraz składanie kwiatów pod pomnikiem Polski Walczącej, pokuszono się jeszcze o to, aby legionowianie… napisali własną konstytucję. Pomysł ze stworzeniem legionowskiej ustawy zasadniczej miał w zamierzeniu być chwilą oddechu od poważnych patriotycznych uroczystości. – Z jednej strony chcieliśmy, aby tegoroczne obchody były ciut bardziej wesołe od pozostałych, ale żeby jednocześnie nawiązywało to do obchodzonej właśnie rocznicy. Zależało nam także na tym, aby mieszkańcy Legionowa poczuli, co to znaczy tworzyć prawo. Wszystko to oczywiście z dużym przymrużeniem oka – tłumaczyła pomysł Ewelina Odrzywołek, ówczesna szefowa miejskiej promocji. No i chyba legionowianie też tak do tego podeszli. Nowa miejska konstytucja, zamiast zbiorem praw, stała się swoistym koncertem życzeń. Znalazły się w niej bowiem m.in. postulaty dotyczące poprawy jakości oferty kulturalnej i rekreacyjnej, poprawy bezpieczeństwa oraz miejskiej infrastruktury.
W kolejnych latach ciekawych pomysłów na to, jak uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie brakowało. Na przykład w 2011 roku w atrium ratusza stanęła kopia obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” o wymiarach 4×6 m. Reprodukcja była tłem dla przedstawienia historycznego przygotowanego przez warszawską grupę artystyczną Fundacja ART, która do Legionowa przyjechała na zaproszenie Muzeum Historycznego. – To przedstawienie ma przede wszystkim przybliżyć mieszkańcom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Postacie, które są na tym obrazie, niejako wyjdą z niego i będą odtwarzały wydarzenia sprzed 220 lat – mówił wtedy Jacek Szczepański, dyr. muzeum.
A od kilku lat 3 maja pachnie w Legionowie grillem i disco polo…