W piątek (19 czerwca), zgodnie z aktualnymi wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi bezpieczeństwa na placach zabaw, spółka KZB Legionowo poinformowała o ponownym otwarciu będących w jej zarządzaniu placów zabaw. Ich użytkownicy muszą jednak pamiętać, że zagrożenie związane z koronawirusem jeszcze nie minęło. I stosować się do zaleceń sanitarnych.
Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla funkcjonowania krajowych placów zabaw w trakcie trwania epidemii SARS-CoV-2 są tyleż obszerne, co precyzyjne. Ich przestrzeganie powinno, w opinii specjalistów, zapewnić bezpieczeństwo przebywającym na nich dzieciom i dorosłym. Jak w każdym przypadku, ponieważ rzeczywistość często wyprzedza wszelkie prawne regulacje, najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek.
- Plac zabaw jest terenem ogólnodostępnym przeznaczonym do zabaw i wypoczynku dzieci. Nie jest miejscem spotkań towarzyskich. Na terenie obiektu mogą przebywać jedynie osoby w celu korzystania z placu zabaw zgodnie z przeznaczeniem.
- Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie placu zabaw ponoszą ich prawni opiekunowie.
- Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (dotyczy to również opiekunów). W przypadku wystąpienia objawów chorobowych w trakcie korzystania z placu zabaw należy go natychmiast opuścić, udać się do domu i telefonicznie skontaktować się z lekarzem.
- Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).
- W sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2 m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, zaleca się rezygnację z rekreacji lub jej kontynuację w późniejszym czasie.
- Zaleca się, aby opiekunowie wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka (np. płyn do dezynfekcji lub chusteczki do umycia rąk) oraz czuwali nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).
- Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo po zakończonym pobycie na placu zabaw.
- Nie zaleca się angażowania w opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi) korzystającym z placu zabaw osób powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napojów w trakcie zabawy.
- W przypadku, gdy dziecko manifestuje bądź przejawia niepokojące objawy choroby, należy niezwłocznie przerwać pobyt na placu zabaw.
- W przypadku, gdy dziecko podczas zabawy korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępniane innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.