Planowana od dawna modernizacja legionowskiego skateparku nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. We poprzedni wtorek (18 sierpnia) miasto pokonało kolejną przeszkodę na drodze do tej oczekiwanej przez wielu młodych ludzi inwestycji. Przeszkodę w dzisiejszych, kryzysowych czasach bardzo istotną, bo taką natury finansowej.
Tym razem hojnością wykazał się Samorząd Województwa Mazowieckiego, w którego siedzibie 18 sierpnia prezydent Legionowa Roman Smogorzewski podpisał umowę na dofinansowanie rozbudowy skateparku kwotą 100 tys. zł. – Pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje to jeden z naszych priorytetów. Zawsze byliśmy w tym niezwykle skuteczni. Teraz, gdy na finansach jednostek samorządowych ciążą chociażby skutki pandemii, ten kierunek ma jeszcze większe znaczenie. Dlatego cieszę się, że skatepark otrzymał dofinansowanie Samorządu Województwa Mazowieckiego – mówi prezydent Roman Smogorzewski.
Na przewidywaną rozbudowę istniejącego w Legionowie skateparku 100 tys. zł rzecz jasna nie wystarczy. Bardzo w niej jednak te pieniądze pomogą, potwierdzając przy okazji miejską skuteczność w sięganie po środki zewnętrzne. – Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o dofinansowaniu naszego projektu w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2020”. Złożono do niego aż 235 wniosków, z których dofinansowanie otrzymało tylko 115 – podkreśla Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta w Legionowie. Do programu mogły zgłaszać się gminy i powiaty z województwa mazowieckiego. Szansę na wsparcie z budżetu województwa miały projekty dotyczące budowy nowych, modernizacji i remontu już istniejących obiektów sportowych, w tym m.in. hal i boisk sportowych, boisk sportowych wielofunkcyjnych, kortów tenisowych, skateparków, lodowisk, obiektów do uprawiania sportów wodnych, miejskich oraz placów sportowo-rekreacyjnych.
Projekt zakłada, że położony na terenie stadionu skatepark będzie powiększony o teren pomiędzy boiskiem treningowym a halą tenisową. W ramach inwestycji przewidziano tam budowę betonowej płyty jezdnej oraz instalację urządzeń i elementów wyposażenia sportowego. Umożliwią one uprawianie sportów związanych z deskorolkami, rolkami, rowerami, czy hulajnogami. Pojawią się tam również między innymi utwardzone ścieżki, a także elementy małej architektury parkowej. Wydatków będzie zatem sporo i cieszy każda złotówka, którą uda się na to wydać bez sięgania do miejskiej kasy.
Jeśli chodzi o nowe urządzenia, które pojawią się w zmodernizowanym skateparku, ich zawierająca tajemnicze dla laików nazwy lista jest całkiem długa. Znajdują się na niej między innymi funbox kątowy, dwupoziomowy bowl betonowy, quarter pipe z mini quarterem, mini rampa H100 oraz funboksy z grindboxem i z disasterboxem. Cokolwiek owe terminy oznaczają, miłośnicy skateboardingu powinni być zadowoleni.