Ostatniego dnia września zakończyło się przyjmowanie projektów w Budżecie Obywatelskim Gminy Miejskiej Legionowo. W pierwszej edycji mieszkańcy złożyli ich piętnaście. Większość propozycji dotyczy zagadnień inwestycyjnych, są też jednak i takie, które kładą nacisk na sport, kulturę, czy zdrowie.
Jak podkreślają miejscy urzędnicy, przyjmowanie projektów do budżetu obywatelskiego powiodło się mimo pandemii oraz spowodowanych nią ograniczeń. Sprawne zebranie projektów od mieszkańców było możliwe głównie dzięki specjalnemu portalowi służącemu do składania dokumentów w wersji elektronicznej. Dzięki temu rozwiązaniu piętnasty projekt mógł zostać wysłany o 22.25 ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń, już poza godzinami pracy urzędu. Elektroniczne „biuro podawcze” cieszyło się dużą popularnością. Dość powiedzieć, że w ten sposób złożono 14 projektów, a tylko jeden dotarł do urzędu w formie tradycyjnej. Dwie osoby zrezygnowały z przesłania wniosków do weryfikacji formalnej. – Zmiany związane z pandemią COVID-19 nie wystraszyły mieszkańców, ale wręcz ich zmobilizowały i wyzwoliły kreatywność, czego dowodem jest 15 projektów – historycznych, bo złożonych w pierwszej edycji BO. Wkrótce trafią one do zespołu ds. budżetu obywatelskiego w celu weryfikacji formalnej, a później do komórek urzędu miasta, gdzie zostaną sprawdzone merytorycznie. Zapewne czasem projekt będzie wymagał doprecyzowania pod względem zakresu, a czasem zmodyfikowania kosztorysu, ale będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by wątpliwości rozstrzygać na korzyść autorów. Nie ukrywam, że bardzo cieszę się, przeglądając listę zgłoszonych projektów. Jest na niej mnóstwo ciekawych propozycji, dzięki czemu w przyszłorocznym głosowaniu mieszkańcy nie będą mieli łatwego zadania – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.
Statystyki dotyczące wnioskodawców są następujące: projekty składały głównie osoby liczące sobie od 36 do 49 lat (ok. 45 proc.), kolejna grupa to 25-35 lat (ok. 36 proc.), znaleźli się także pragnący coś zmienić ludzie w wieku 60+ (ok. 18 proc.). Łączny koszt realizacji wszystkich złożonych projektów (na podstawie szacunków wnioskodawców) wynosi prawie 2,5 mln zł. Dotyczą one terenu całego Legionowa i przewidują: kurs pierwszej pomocy dla młodzieży, młodzieżową strefę aktywności, modernizację oświetlenia, place zabaw, projekt parku, remont boiska ogólnodostępnego z trawy sztucznej, rewitalizację osiedlowego boiska sportowego na Kozłówce, spotkania sąsiedzkie, szatnię sportową w Arenie Legionowo, szkołę Super Babci i Super Dziadka, ścieżki rowerowe, a także zakup książek i audiobooków.